Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-65/06/MAS
z 8 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-65/06/MAS
Data
2006.05.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
darowizna
impreza sportowa
organizacje pożytku publicznego
usługi reklamowe


Pytanie podatnika
Stowarzyszenie, posiadające status organizacji pożytku publicznego, organizuje różnorodne imprezy sportowe dla dzieci i młodzieży, zgodnie z określonymi w statucie celami. Imprezy te organizowane są przy udziale środków pochodzących od władz samorządowych, z wpłat uczestników oraz z darowizn lub od sponsorów. W zamian za uzyskane środki od sponsora Stowarzyszenie świadczy usługę na rzecz sponsora w postaci wyeksponowania jego logo lub reklamy na obiekcie sportowym. Zdaniem Stowarzyszenia środki otrzymane od sponsora na organizację imprezy sportowej, stanowiącej usługę związaną ze sportem, sklasyfikowaną wg PKWiU w grupowaniu 92, podlegają zwolnieniu od podatku VAT.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.02.2006 r. (data wpływu do Urzędu 24.02.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług środków uzyskanych od sponsora przeznaczonych na organizację imprezy sportowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 20.02.2006 r., uzupełnionym na wezwanie tutejszego organu podatkowego z dnia 16.03.2006 r. nr 1434/PV/443-65/06/MAS w dniu 28.03.2006 r., Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług, środków finansowych uzyskanych od sponsora przeznaczonych na organizację imprezy sportowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Stowarzyszenie, posiadające status organizacji pożytku publicznego, organizuje różnorodne imprezy sportowe dla dzieci i młodzieży, zgodnie z określonymi w statucie celami. Imprezy te organizowane są przy udziale środków pochodzących od władz samorządowych, z wpłat uczestników oraz z darowizn lub od sponsorów. W zamian za uzyskane środki od sponsora Stowarzyszenie świadczy usługę na rzecz sponsora w postaci wyeksponowania jego logo lub reklamy na obiekcie sportowym. W przedmiotowej sprawie Strona przedstawia stanowisko, iż środki otrzymane od sponsora na organizację imprezy sportowej, stanowiącej usługę związaną ze sportem, sklasyfikowaną wg PKWiU w grupowaniu 92, podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Należy przy tym stwierdzić, że aby dane zachowanie mogło być uznane za świadczenie usługi, musi istnieć beneficjent tej usługi, odnoszący korzyści majątkowe ze świadczonej usługi. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Strona powyższe środki otrzymuje w zamian za świadczoną na rzecz sponsora usługę reklamową, co oznacza, że w tym przypadku ma miejsce odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy powołanego art. 5 ust. 1 pkt 1. W ocenie tutejszego organu podatkowego nie jest słuszne stanowisko Strony, iż świadczona przez nią usługa reklamowa podlega zwolnieniu od podatku VAT z racji tego, iż towarzyszy usłudze związanej ze sportem jaką jest organizacja imprezy sportowej. Strona jednoznacznie stwierdza, że "w zamian za uzyskane środki od sponsora Stowarzyszenie świadczy usługę na rzecz sponsora w postaci wyeksponowania jego logo lub reklamy na obiekcie sportowym", sponsor nie jest nabywcą usługi w postaci organizacji imprezy sportowej sklasyfikowanej wg PKWiU do grupowania 92, lecz usługi reklamowej. Bez znaczenia dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług pozostaje fakt, iż kwoty uzyskane z tej działalności w całości przeznaczane są na cele statutowe Stowarzyszenia. Podobnie, nie ma znaczenia w tym zakresie posiadany przez Jednostkę status organizacji pożytku publicznego, opodatkowaniu podatkiem VAT bowiem podlegają towary i usługi, a nie określone podmioty.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj