Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-853/12/RS
z 25 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-853/12/RS
Data
2012.09.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
stawka podstawowa podatku
umowa agencyjna


Istota interpretacji
Czy stosując art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług można zastosować stawkę 0% dla Pani jako agenta?
Czy faktura, którą Pani jako agent, obciąży firmę polską za usługi wykonywane na podstawie umowy agencyjnej może być wystawiona ze stawką 0%, gdyż dotyczy usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów świadczonych na podstawie umowy agencyjnej?



Wniosek ORD-IN 764 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2012 r. (data wpływu 16 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług świadczonych na podstawie umowy agencyjnej na terytorium Rosji i Europy Wschodniej - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług świadczonych na podstawie umowy agencyjnej na terytorium Rosji i Europy Wschodniej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pani firmę działającą w eksporcie i imporcie z krajami trzecimi. Kupuje z krajów trzecich i sprzedaje do krajów trzecich wyroby akcyzowe zharmonizowane. Chciałaby Pani zwiększyć asortyment o towary krajowe. W tym celu planuje Pani podpisać umowę agencyjną w rozumieniu Kodeksu Cywilnego (art. 758-764), tj. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16 poz.. 93 ze zm.) z firmą polską, która jest właścicielem firmy produkcyjnej prowadzącej skład podatkowy. Wysyła towary akcyzowe ze składu podatkowego do innych składów na terenie kraju i zagranicy, dokonując również eksportu. Pani jako agent reprezentowałby firmę polską na terytorium Rosji i innych krajów Europy Wschodniej. Do Jej obowiązków należeć będzie: promowanie sprzedaży wyrobów firmy polskiej na ww. terytorium, dbałość o ciągłość i cykliczność dostaw, przekazywanie zamówień na wyroby produkowane przez firmę polską, przedstawienie polskiej firmie propozycji ulepszenia produkowanych wyrobów po konsultacji z finalnymi odbiorcami w Rosji. Firma polska dostarczy agentowi niezbędne materiały marketingowe wraz z próbkami wyrobów i listami cenowymi dla poszczególnych odbiorców. Pani jako agent będzie otrzymywała prowizję wynikającą z umowy agencyjnej za każdą skuteczną sprzedaż wyrobów firmy polskiej do odbiorców z Europy Wschodniej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  • Czy stosując art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług można zastosować stawkę 0% dla Pani jako agenta...
  • Czy faktura, którą Pani jako agent, obciąży firmę polską za usługi wykonywane na podstawie umowy agencyjnej może być wystawiona ze stawką 0%, gdyż dotyczy usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów świadczonych na podstawie umowy agencyjnej...


Zdaniem Wnioskodawcy, stosując art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług można zastosować stawkę 0% dla Pani jako agenta - czyli faktura, którą Pani obciąży firmę polską za usługi wykonywane na podstawie umowy agencyjnej może być wystawiona ze stawką 0%, gdyż dotyczy usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów świadczonych na podstawie umowy agencyjnej


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Dla prawidłowego określenia stawki podatku dla świadczonych usług, niezbędne jest ustalenie miejsca ich świadczenia, bowiem od niego uzależnione jest miejsce ich opodatkowania.

Stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.


Dla celów określenia miejsca świadczenia usług, ustawodawca odrębnie zdefiniował pojęcie podatnika. Z art. 28a ustawy wynika, iż na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:


  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:


    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.


  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.


Na podstawie art. 41 ust.1 ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2 – 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z treścią art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, przy czym wszelkie preferencje dotyczące wysokości opodatkowania stanowią wyjątek od ogólnej zasady i dlatego zastosowanie niższej niż podstawowa stawka podatku, może być zrealizowane wyłącznie w granicach określonych przepisami ustawy o podatku od towarów i usług i wydanych na podstawie delegacji ustawowej aktów wykonawczych do tej ustawy.


Stosownie do treści art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy, stawkę podatku stosuje się w wysokości 0%, w odniesieniu do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów


  1. dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
  2. świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.


W myśl ust. 2 tegoż artykułu, opodatkowaniu stawką 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Analizując zapis powołanego wyżej przepisu art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy stwierdzić należy, że podstawowym warunkiem zastosowania obniżonej 0% stawki podatku jest wykonywanie czynności bezpośrednio związanych z towarami będącymi przedmiotem eksportu. Zatem wszelkie czynności, które nie są bezpośrednio związane z eksportowanym towarem nie mogą korzystać z wyżej wskazanej preferencji.

Z treści wniosku wynika, że planuje Pani podpisać umowę agencyjną w rozumieniu Kodeksu Cywilnego z polską firmą produkcyjną, która wysyła towary akcyzowe ze składu podatkowego do innych składów na terenie kraju i zagranicą, dokonując eksportu. Pani jako agent reprezentowałaby ww. firmę na terytorium Rosji i innych krajów Europy Wschodniej, promowała sprzedaż jej wyrobów na ww. terytorium, dbała o ciągłość i cykliczność dostaw, przekazywała zamówienia, przedstawiała propozycje ulepszenia produkowanych wyrobów po konsultacji z finalnymi odbiorcami w Rosji. Z kolei firma polska dostarczy agentowi niezbędne materiały marketingowe wraz z próbkami wyrobów i listami cenowymi dla poszczególnych odbiorców. Pani jako agent będzie otrzymywać prowizję wynikającą z umowy agencyjnej za każdą skuteczną sprzedaż wyrobów firmy polskiej do odbiorców z Europy Wschodniej.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy w zakresie miejsca świadczenia należy stwierdzić, że skoro świadczyć będzie Pani usługi na rzecz polskiej firmy (podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług), miejscem świadczenia i opodatkowania przedmiotowych usług - zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 powołanej ustawy – będzie terytorium Polski. W związku z tym, że planowane przez Panią czynności mają na celu promowanie na terytorium Europy Wschodniej produkowanych wyrobów przez firmę polską, z którą ma Pani zawartą umowę agencyjną, oraz dbanie o ciągłość i cykliczność dostaw, przekazywanie zamówień, czy przedstawianie propozycji ulepszeń produkowanych wyrobów, nie można uznać świadczonych usług za usługi bezpośrednio związane z eksportem, gdyż ww. czynności mają na celu sprzedaż wyrobów, których skutkiem dopiero jest ich dalszy eksport. Zatem usługi te nie będą korzystać z preferencyjnej, 0% stawki podatku na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym, że ww. czynności nie są objęte zwolnieniem, ani obniżonymi stawkami podatku na podstawie innych przepisów ustawy i rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie, będą podlegały opodatkowaniu 23% stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. z 2012 r. Dz. U. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj