Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
V/005-45/06
z 10 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
V/005-45/06
Data
2006.08.10



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
sprzedaż majątku


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż składników majątku osobistego otrzymanego w drodze spadku, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa prowadzonego przez spadkodawcę?


Jako jedna z dwóch ustawowych spadkobierców strona weszła w posiadanie spadku po zmarłym ojcu. Spadkodawca prowadził działalność gospodarczą, w ramach której wyodrębnione były trzy zorganizowane części.Drugi spadkobierca, żona zmarłego przejęła część majątku wchodzącego w skład masy spadkowej, kontynuując po zmarłym działalność gospodarczą w ograniczonym zakresie.Natomiast wnioskodawca wykonuje wolny zawód jako lekarz.Zgodnie z informacją zawartą we wniosku przeprowadzone zostało postępowanie spadkowe, a podatek od spadku odprowadzony do właściwego urzędu skarbowego.Spadkobiercy solidarnie, jako osoby fizyczne zamierzają zawrzeć z podmiotem gospodarczym ( przedsiębiorcą ) umowę sprzedaży zespołu składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa prowadzonego przez spadkodawcę, wchodzącego w skład spadku, która nie obejmuje nieruchomości ( gruntów ani budynków ), a jedynie ruchomości.Wnioskodawca zaznacza, iż przedmiotem umowy sprzedaży będą składniki majątkowe wchodzące w skład spadku, służące wcześniej spadkodawcy do prowadzonej działalności w części, w jakiej żaden spadkobierca nie zamierza kontynuować.

W przedmiotowym wniosku strona reprezentuje stanowisko, iż powyższa umowa sprzedaży opodatkowana będzie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nie będzie zaś podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.Powyższe argumentuje stwierdzając, iż spadkobiercy zawierają powyższą umowę jako osoby fizyczne, poza prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, a przedmiot sprzedaży stanowią składniki majątkowe wchodzące w skład spadku, które nie służą i nie służyły żadnemu ze spadkobierców do wykonywania jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

Wnioskodawca zwrócił się do tut. organu podatkowego o potwierdzenie prawidłowości dokonanej interpretacji przepisów podatkowych.Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) zwanej dalej ustawą o VAT, podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, zdefiniowana w art.7 ust.1 powołanej ustawy.Natomiast zgodnie z treścią art.2 pkt 6 ww. ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.W myśl art.15 ust.1 powołanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast ust.2 formułuje pojęcie działalności gospodarczej dla potrzeb ustawy o VAT wskazując, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, że aby dostawa towarów podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być dokonana przez podatnika podatku VAT w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, przedmiotem której są towary wchodzące w skład majątku firmy.

Ponadto w cytowanym powyżej art.15 ust.2 ustawy o VAT wskazano, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, które to okoliczności muszą istnieć w momencie wykonywania usługi czy sprzedaży towaru. Zatem jednorazowa sprzedaż składników majątku wchodzącego w skład masy spadkowej nie odpowiada powyższej definicji i czynność ta nie może być uznana za działalność gospodarczą.Jeżeli więc podatnik sprzedaje majątek nie związany z działalnością gospodarczą ( majątek osobisty otrzymany w drodze spadku ), w odniesieniu do tej sprzedaży nie występuje on jako podatnik, a transakcje takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj