Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-88/06/AM
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-88/06/AM
Data
2006.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Wydawanie zaświadczeń związanych z rejestracją środków transportu


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przyczepa
zaświadczenia


Pytanie podatnika
Nabyłem w okresie po 1 maja 2004 r. z Holandii przyczepę campingową ( rok produkcji 1992 r.). Moim zdaniem nie mam obowiązku składania wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego wymienionej wyżej przyczepy.


Postanowienie


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 12.04.2006 r. uzupełnionym w dniu 11.05.2006 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


- stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 12.04.2006 r., uzupełnionym w dniu 11.05.2006r. Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabył Pan w okresie po 1 maja 2004 r. z Holandii przyczepę campingową ( rok produkcji 1992 r.).

Zdaniem wnioskodawcy nie ma obowiązku składania wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego wymienionej wyżej przyczepy.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia: stosownie do art. 2 pkt 50 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2003r. Nr 58 poz. 515 z późn. zm.) pod pojęciem "przyczepy" rozumie się pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem. Na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dokonano rozróżnienia środków transportu na nowe środki transportu oraz inne środki transportu, przy czym za inne środki transportu winny być uznane pojazdy tożsame z nowymi środkami transportu (w przypadku pojazdów lądowych są to pojazdy wymienione w poz. 1-4, 9-10, 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów), nie spełniające warunku niezbędnego do uznania za nowy środek transportu, tj. pojazdy o przebiegu powyżej 6000 km, lub dla których od chwili dopuszczenia takiego środka do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.

Uwzględniając powyższe należy wskazać iż do przyczep w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym nie ma zastosowania art. 2 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług gdyż przyczepy nie posiadają własnego napędu (zgodnie z powołanym przepisem nie są napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów) co jest warunkiem niezbędnym do uznania danego pojazdu za środek transportu o którym mowa w ustawie o podatku VAT.

Zgodnie z art. 105 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydania zaświadczeń potwierdzających:1. uiszczenie przez podatnika podatku - w przypadkach o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4, lub 2. brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Przepis art. 103 ust. 3 ustawy stanowi, iż w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Zgodnie z art. 103 ust 4. cyt. ustawy, przepis ust. 3 stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju. Z przywołanych przepisów wynika, iż naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są zobowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie przez podatnika podatku lub o braku obowiązku uiszczenia podatku, w sytuacjach ściśle określonych w przywołanym przepisie. Przy czym wskazać należy, iż przy wydawaniu zaświadczeń, o których mowa w art. 105 ust. 1 pkt 1 należy uwzględniać przepis art. 103 ust. 4, w którym dokonano rozróżnienia środków transportu na nowe środki transportu oraz inne środki transportu, do których należą pojazdy wymienione w zał. Nr 1 do ustawy jako nowe środki transportu

Powyższe stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem Ministra Finansów zawartym w piśmie z dnia 1 lipca 2004r. Nr PP-3-812-443/2004/PK1638-PP skierowanym do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Zatem stwierdzić należy, iż w stosunku do przyczepy ( rok produkcji 1992 r.), której nie można uznać za nowy środek transportu ani za inne środki transportu, o których mowa w art. 103 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, nie występuje obowiązek wystąpienia z wnioskiem o wydanie zaświadczenia z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj