Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-61/06
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-61/06
Data
2006.05.22



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
rozpoczęcie działalności gospodarczej
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej i otrzymanej w dniu 27 grudnia 2005 r. na zakup prasy do drewna w deklaracji rozliczeniowej VAT-7 za miesiąc styczeń 2006 r. ?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2006 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. W piśmie zawarto pytanie: "czy przysługuje Pani prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej i otrzymanej w dniu 27 grudnia 2005 r. na zakup prasy do drewna w deklaracji rozliczeniowej VAT-7 za miesiąc styczeń 2006 r."?.

Z treści pisma wynika, że w związku z planowanym rozpoczęciem działalności w dniu 20 grudnia 2005 r. w Urzędzie Gminy Chełmiec złożyła Pani wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w którym jako datę rozpoczęcia działalności wskazała Pani dzień 2 stycznia 2006 r.
29 grudnia 2005 r. otrzymała Pani numer statystyczny Regon. W dniu 6 stycznia 2006 r. złożyła Pani w tut. Organie podatkowym zgłoszenie identyfikacyjne osoby prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą NIP - 1 oraz zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R na którym w poz. nr 29 wskazano 2 stycznia 2006 r. jako datę od której podatnik rezygnuje z prawa do zwolnienia oraz, że pierwszym miesiącem za który zostanie złożona deklaracja VAT-7 będzie miesiąc styczeń 2006 r. Prowadzona przez Panią działalność polega na produkcji mebli, dlatego w dniu 27 grudnia 2005 r. nabyła Pani maszynę - prasę do drewna. Zakup ten został udokumentowany fakturą VAT, którą otrzymała Pani w dniu 27 grudnia 2005 r.

Zdaniem Pani, przysługuje Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji VAT -7 za miesiąc styczeń 2006 r.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r. Nr 54, poz.535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1a ww. ustawy o VAT. Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, z zastrzeżeniem m.in. ust. 11. W ustępie tym stwierdzono, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym wyżej, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji za następny okres rozliczeniowy.
Z kolei art. 88 ust. 4 powołanej ustawy stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 (...). Natomiast, w myśl art. 96 ust. 1, podmioty, o których mowa w art. 15 są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (...).
Przy analizie powyższego przepisu za istotny należy uznać, nie tyle sam moment powstania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, co moment powstania możliwości realizacji przez podatnika tego prawa oraz prawa do zwrotu różnicy podatku. Powołane przepisy wskazują na konieczność bycia zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w dniu złożenia deklaracji za okres, w którym podatnik dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowego towaru. Przy czym, ważnym jest to, aby rejestracja dokonana została najpóźniej w dniu złożenia deklaracji za ten okres, za który podatnik dokonuje przedmiotowego odliczenia podatku VAT. Wobec tego należy przyjąć, że przewidziane w cytowanym art.88 ust.4 wyłączenie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostało dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego.

Należy również podkreślić iż prawo podatnika do odliczenia podatku jest prawem ograniczonym w czasie. Generalnie podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę bądź w rozliczeniu za miesiąc następny.
W przedmiotowej sprawie nabycie prasy do drewna nastąpiło w dniu 27 grudnia 2005 r. Zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług dokonano w dniu 6 stycznia 2006 r. w związku z tym status podatnika VAT nabyła Pani przed upływem okresu rozliczeniowego tj. przed 27 lutego 2006 r. W związku z faktem, że powyższe zgłoszenie rejestracyjne nastąpiło przed zakończeniem okresu rozliczeniowego, to ma Pani prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z otrzymanej faktury na zakup prasy do drewna.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj