Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.V.436/4/06
z 12 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.V.436/4/06
Data
2006.04.12



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
charakter działalności gospodarczej
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
pożyczka
umowa pożyczki
usługi finansowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy udzielenie oprocentowanych pożyczek innym podmiotom ze środków spółki będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku T. sp. z o.o. z dnia 24.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.02.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych, postanawia uznać stanowisko strony przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego przez T. sp. z o.o. wynika, że ww. spółka posiadając status czynnego podatnika podatku od towarów i usług zamierza udzielać odpłatnej pożyczki innym podmiotom. Spółka w zakresie swojej działalności nie ma wyszczególnionych usług pośrednictwa finansowego, a pożyczek udzielać zamierza sporadycznie ze środków własnych. Pytanie ww. spółki brzmi: "czy udzielenie oprocentowanych pożyczek innym podmiotom ze środków spółki będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?". Według stanowiska spółki, udzielenie przedmiotowych pożyczek nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z przepisem art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku przez T. sp. z o.o., stwierdza, co następuje:

Pożyczka jest umową cywilnoprawną określoną w art. 720 i następnych kodeksu cywilnego. Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, spółka zamierza udzielać odpłatnej pożyczki innym podmiotom ze środków własnych (sporadycznie), nie mając wyszczególnionych w zakresie swojej działalności usług pośrednictwa finansowego. Nadto spółka będzie wystawiać fakturę VAT, która udokumentuje udzielenie pożyczki, i w której wykaże odsetki będące kwotą należną za świadczenie przedmiotowej usługi. Każdy podmiot, w tym również prowadzący działalność gospodarczą jest uprawniony do korzystania z tej instytucji prawa cywilnego, w ramach wyrażonej w kodeksie cywilnym zasady swobody zawierania umów. Do zawierania tego rodzaju umów nie jest niezbędnym posiadanie w umowie spółki zapisów, że spółka jest uprawniona do zawierania tego rodzaju umów cywilnoprawnych.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b wyż. cyt. ustawy, umowa pożyczki stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast zgodnie z treścią przepisu art. 2 pkt 4 ustawy nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawne, jeśli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Oznacza to, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ustawy, jeżeli dokonanie tej czynności rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Nie jest istotne, czy w wyniku zawarcia przedmiotowej umowy, obowiązek podatkowy przekształcił się w zobowiązanie podatkowe lub czy dana czynność będzie zwolniona przedmiotowo lub podmiotowo z podatku od towarów i usług. Przepis ten uzależnia zatem opodatkowanie (bądź nie) podatkiem od czynności cywilnoprawnych od wystąpienia określonej sytuacji w podatku od towarów i usług. Udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, niezależnie od częstotliwości oraz celu ich udzielania. Udzielanie pożyczki pieniężnej jest zaliczane do grupy usług pośrednictwa finansowego, sklasyfikowanego w sekcji J. dział 65 PKWiU. W myśl art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 ww. załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że udzielanie pożyczek przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług, nawet gdy te czynności nie znajdują się w jej zakresie przedmiotowym. Jeżeli zatem spółka udzielając pożyczek wykonuje działalność usługową określoną w PKWiU, w grupowaniu 65.22.10-00.90 "usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym", a tego rodzaju działalność mieści się w definicji działalności gospodarczej zamieszczonej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, to udzielenie tego rodzaju pożyczek podlega regulacjom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług, z tym że usługi te korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1. W przypadku zatem udzielania przez spółkę oprocentowanej pożyczki pieniężnej innym podmiotom, tj. świadczenia usługi finansowej zwolnionej z podatku VAT, nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj