Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieluniu
III-443/13/06
z 26 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-443/13/06
Data
2006.06.26



Autor
Urząd Skarbowy w Wieluniu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
instalacja kasy rejestrującej
kasa rejestrująca
małżonek
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy - konieczności zakupu nowych kas do rejestracji sprzedaży.


Na podstawie:
- art. 14a § 1, § 3, § 4 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )
- art. 111 ust. 1, ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. )
- § 1 pkt 9 i 12, § 3, § 4 ust. 1, § 5 ust. 1 pkt 9 i ust. 8, § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.).
po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.04.2006r. (uzupełnionego w dniu 21.06.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu - biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz stan prawny - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 25.04.2006r. do tutejszego organu wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie, w której, wg oświadczenia podatnika, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administaracyjnym.

Stan faktyczny tej sprawy:
W piśmie Jednostka informuje, że do końca 2005 roku właścicielami firmy byli małżonkowie. Z mocy prawa firma ta zakończyła działalność, a w jej miejsce powołano Spółkę Cywilną, w której zmienił się NIP i Regon. Spółka twierdzi, że nie ma żadnej różnicy w rozliczaniu z urzędem skarbowym i nie wiedząc o konieczności zakupu nowych kas do rejestracji sprzedaży, rejestrowała sprzedaż na kasach rejestrujących zgłoszonych na Małżeństwo. Potwierdzeniem powyższego jest według Jednostki odczyt pamięci kas rejestrujących na Małżeństwo, dokonany dopiero w dniu 29.03.2006r.

Stanowisko podatnika:
Rejestrując obroty i podatek należny Spółki cywilnej na kasach rejestrujących Firmy - Małżeństwo - nowopowstała spółka cywilna uważa, iż nie naruszyła art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług- Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zgodnie z § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.), każda kasa fiskalna posiada numer unikatowy, który jest indywidualnym i niepowtarzalnym numerem nadanym pamięci fiskalnej kasy przez Ministra Finansów, jednoznacznie identyfikującym daną kasę, który nie może być przypisany innym urządzeniom.
Zgodnie z brzmieniem § 1 pkt 9 cyt. rozporządzenia pamięć fiskalna kasy to urządzenie umieszczone w twardej nieprzezroczystej masie, umożliwiające trwały jednokrotny zapis danych dopuszczonych, programem pracy kasy bez możliwości ich likwidacji oraz wielokrotny odczyt tych danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia.
W § 3 w/w rozporządzenia, zostały określone kryteria i warunki techniczne, jakie powinna spełniać kasa rejestrująca.
Z kolei z przepisu § 4 ust. 1 w/w rozporządzenia wynika, że kasa musi zapisywać w pamięci fiskalnej m. in. numer unikatowy kasy oraz NIP podatnika. Z przepisów tych wyraźnie wynika, iż kasa fiskalna jest urządzeniem, które może być wykorzystywane do pracy w trybie fiskalnym tylko przez jednego, określonego podatnika.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż kasy rejestrujące wykorzystywane dotychczas w Firmie zarejestrowanej na Małżonków, nie mogły być wykorzystywane do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przez powstały inny podmiot- spółkę cywilną bez dokonania czynności odczytu zawartości pamięci, następnie wymiany pamięci fiskalnej i dokonania zmiany numeru ewidencyjnego nadanego przez urząd skarbowy. W takiej sytuacji, małżonek, którego NIP został wprowadzony do pamięci fiskalnej kasy nie może wykorzystywać jej jako urządzenia w spółce cywilnej, której staje się wspólnikiem, lecz jest obowiązany (z chwilą likwidacji jako osoba fizyczna) do odczytu pamięci kasy. Wynika to wprost z przepisu § 5 ust. 8 w/w rozporządzenia, który stanowi, iż w przypadku likwidacji działalności gospodarczej przez podatnika, konieczne jest zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą z kas oraz wymagane jest dokonanie odczytu zawartości pamięci fiskalnej przez serwisanta w obecności pracownika urzędu skarbowego i podatnika oraz sporządzenie protokołu wg określonego wzoru.
Następnie urząd skarbowy dokonuje wykreślenia tych kas ( użytkowanych na oboje małżonków ) z rejestru urządzeń kasowych w oparciu o wymieniony powyżej protokół z czynności odczytania zawartości pamięci.
Nadanie powstałej spółce cywilnej nowego numeru ewidencyjnego kasie rejestrującej, po zainstalowaniu pamięci fiskalnej, następuje na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego złożonego w urzędzie skarbowym.Stosownie do postanowień § 5 ust. 1 pkt 9 cyt rozporządzenia podatnicy są obowiązani do stosowania kas wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, bez prawa ich używania przez osoby trzecie, z zastrzeżeniem ust. 5.
Urząd Skarbowy nadaje ufiskalnionej kasie numer ewidencyjny, który nie może być przypisany innym urządzeniom (§ 10 w/w rozporządzenia).
W/w rozporządzenie nie przewiduje możliwości zmiany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego określonych przez Ministra Finansów warunków niezbędnych do ich stosowania.

Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT
- Podatnicy naruszający obowiązek określony w ust. 1 do czasu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej tracą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług - co ma miejsce w przedmiotowej sprawie.

Tutejszy organ podatkowy dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika zawartego we wniosku stwierdza, że jest ono nieprawidłowe.
W związku z powyższym postanowiono orzec jak w sentencji postanowienia.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu uprzejmie informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego udzielona jest wg stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania i wyłącznie w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny. Oznacza to, że w przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie, a także okoliczności stanu faktycznego - informacja ta nie będzie mieć zastosowania.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj