Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-520/05/TM
z 22 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-520/05/TM
Data
2005.09.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dokumenty celne
dostawa wewnątrzwspólnotowa
skład celny


Pytanie podatnika
Czy dokumentem, (o którym mowa w art 42 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług) potwierdzającym przyjęcie towaru jest dokument Wrota celne NCTS.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Strony, który wpłynął do tut. Urzędu dnia 22 czerwca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie ustawy o podatku od towarów i usług

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik dokonał bezpośrednio ze składu celnego sprzedaży towarów do podmiotu z siedzibą we Włoszech. Kontrahent włoski posiada ważny i aktualny numer NIP UE. Towar został dostarczony do składu celnego odbiorcy w Antwerpii. Jako dowód przyjęcia towaru Spółka posiada dokument Wrota celne NCTS. Strona posiada ponadto dokument CMR, specyfikację towaru, dokument tranzytu i kopię faktury dla kontrahenta z Włoch.

W ocenie Podatnika dokumentem /o którym mowa w art 42 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług/ potwierdzającym przyjęcie towaru jest dokument Wrota celne NCTS.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 maja 2005r. - dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2 /tj. potwierdzającymi dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, do której można zastosować stawkę podatku 0 % /, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1)dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2)kopia faktury dostawy,

3)specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

4)dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

  • z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Zatem zgodnie z pkt 4 ust. 3 art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik obowiązany jest posiadać dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Z cytowanego przepisu wynika, że to nabywca towaru powinien wystawić dokument potwierdzający przyjęcie towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Dokument Wrota celne NCTS tj. dokument, który zamyka procedurę tranzytu jest elektronicznym dokumentem wystawianym przez urząd celny zakończenia tranzytu wspólnotowego / w ramach Nowego Skomputeryzowanego Systemu Tranzytowego będącego systemem informatycznym dla obsługi wspólnotowej procedury tranzytu/. Zatem dokumentu tego nie można uznać za dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, gdyż dokument ten pochodzi od organu celnego danego państwa, a nie od nabywcy towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj