Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-497/05/TM
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-497/05/TM
Data
2005.09.13



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
dopłata
opodatkowanie
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład budowlany


Pytanie podatnika
Strona zadaje pytanie czy dopłata do wkładu budowlanego z tytułu zwiększenia metrażu lokalu mieszkalnego lub użytkowego, do którego prawo zostało ustanowione wiele lat temu, o część korytarza podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Strony, który wpłynął do tut. Urzędu dnia 13.06.2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie ustawy o podatku od towarów i usług

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w niektórych budynkach mieszkalnych znajdujących się w zasobach mieszkaniowych Spółdzielni ma nastąpić zabudowa korytarzy i przyłączenie ich do lokali mieszkalnych, bądź użytkowych, dla których ustanowiono wiele lat temu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Zabudowa ma się odbyć na koszt członków spółdzielni posiadających prawo do tych lokali. O wartość zabudowy zostanie zostanie zwiększona wartość środków trwałych oraz wkładów budowlanych tych członków spółdzielni.

Strona zadaje pytanie czy dopłata do wkładu budowlanego z tytułu zwiększenia metrażu lokalu mieszkalnego lub użytkowego, do którego prawo zostało ustanowione wiele lat temu, o część korytarza podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Strona stoi na stanowisku, że czynność przyłączenia do lokalu części korytarza, która to część nie stanowi samodzielnego lokalu nie będzie dostawą towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. W związku z przytoczonym przepisem stwierdzić należy, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług czynnościami zrównanymi z dostawą towarów są:

-ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;

-ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

-przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;

-ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu;

-przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Należy więc zauważyć, że w katalogu tym brak jest czynności, o której mowa we wniosku Strony tj. przyłączenia do lokalu mieszkalnego lub użytkowego zrzeczenia się spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zatem czynność ta nie będzie dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określa, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Ustawa o podatku od towarów w art. 8 ust. 1 pkt 1 określa, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano tej czynności. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia wartości niematerialne i prawne. Uprawnione jest zatem posiłkowe zastosowanie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.). Art. 16 b ust. 1 określa jako wartość niematerialną i prawną między innymi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. W związku z faktem, że w przedmiotowym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z przeniesieniem praw do wartości niematerialnych i prawnych (w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jak również spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego), a tylko przyłączenie części korytarza do już istniejącego prawa do lokalu, nie będziemy mieli w powyższym wypadku do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie nastąpi przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj