Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/27/2006
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/27/2006
Data
2006.08.04



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
data zapłaty
koszty uzyskania przychodów
przychody ewidencjonowane


Pytanie podatnika
Drukarnia której współwłaścicielem jest podatnik w związku z nieotrzymaniem od kilku klientów zapłaty za wykonane usługi zawarła umowę powierniczej ceny cesji wierzytelności na mocy której w razie ściągnięcia należności otrzyma 83% wartości początkowej faktur. Czy w wyniku otrzymania z w/w tytułu środków pieniężnych powstanie przychód oraz czy prowizja pobrana przez Powiernika będzie kosztem uzyskania przychodu?


W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 roku poz. 176 z p. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Z przedłożonych dokumentów wynika, że Drukarnia której jest Pan współwłaścicielem zawarła umowę powierniczej cesji bezspornych, wymagalnych, nieprzedawnionych i pozbawionych wad prawnych wierzytelności.

Zgodnie z umową zapłata za przedmiotowe wierzytelności wyniesie 85 % wartości wierzytelności głównej, pozostała kwota wierzytelności stanowi dyskonto na którego wartość zostanie udokumentowana fakturą wystawioną przez Powiernika.

W złożonym wniosku strona pyta, czy otrzymane w wyniku ściągnięcia należności będą stanowiły przychód a prowizja pobrana przez Powiernika będzie kosztem uzyskania przychodu z działalności gospodarczej spółki?

Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym we wniosku uważa Pan, że wartość faktur została zaliczona do przychodów spółki w momencie ich wystawienia, więc środki odzyskane przez Powiernika nie będą stanowiły przychodu spółki natomiast prowizja Powiernika zwiększy koszty uzyskania przychodu spółki. W załączeniu przedłożył Pan kopię umowy powierniczej cesji wierzytelności.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez stronę oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzam, że:
- w momencie wystawienia przez stronę faktury na sprzedaż usług wystąpił przychód należny, chociaż odbiorca nie uregulował należności wynikającej z otrzymanej faktury. Ściągnięta w wyniku zawartej umowy powierniczej cesji wierzytelności należność nie zwiększy przychodu strony, gdyż będzie to jedynie spłata należności zaliczonych już wcześniej do przychodów podatkowych.
- prowizja pobrana przez Powiernika udokumentowana fakturą VAT będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu spółki, jeżeli zgodnie z cytowanym wyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jej pobranie miało bezpośredni związek z osiągniętym przychodem.

Zgodnie z art. 14 a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj