Interpretacja Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu
PDFI/415-11/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-11/06
Data
2006.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Inowrocławiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy zaliczenie do przychodów kwot wynikających z faktury zaliczkowej i końcowej w miesiącu wystawienia faktury końcowej jest prawidłowe


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. nr 8 , poz. 60 z zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 06.04.2006 r., uzupełnione w dniach 08.05.2006 r. i 26.06.2006 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego stwierdza, iż:

  • stanowisko Pana dotyczące zaliczenia do przychodów kwot wynikających z faktury zaliczkowej i końcowej w miesiącu wystawienia faktury końcowej jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 06.04.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego Pana wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedłożonego stanu faktycznego wynika: prowadzi Pan działalność gospodarczą w ramach Rzemieślniczej Wytwórni Chemicznej „...” s.c. W dniu 23.11.2005 r. wpłynęła na konto firmy kwota ... zł z opisem, że jest to zadatek na wykonanie brykieciarki. Przelew nie zawierał żadnych danych na podstawie których mógłby Pan wystawić fakturę Vat (brak nazwiska, nazwy firmy, adresy, numeru NIP). W dniu 30.11.2005 r. otrzymał Pan informację pocztą elektroniczną od kontrahenta, że została wcześniej przekazana zaliczka. W informacji tej znajdowały się także dane kontrahenta niezbędne do wystawienia faktury. W dniu 05.12.2005 r. wystawił Pan fakturę Vat na wpłaconą kwotę zaliczki, po czym zaksięgowano tę fakturę w księdze przychodów i rozchodów w miesiącu grudniu 2005 r. Usługę polegającą na wykonaniu powyższej brykieciarki dokonano w grudniu 2005 r., zapłata za wykonanie brykieciarki nastąpiła także w grudniu 2005 r. Zarówno faktura zaliczkowa, jak i faktura końcowa zostały w pełni rozliczone w miesiącu grudniu 2005 r.

Pyta Pan: Czy prawidłowo uczynił zaliczając przychód wynikający z faktury zaliczkowej w miesiącu jej wystawienia tj. grudnia 2005 r., czy też powinien przychód ten zaliczyć do miesiąca w którym nastąpiła zapłata tj. miesiąca listopada 2005 r. ...

Pana zdaniem: Prawidłowo uczynił zaliczając kwotę zaliczki otrzymanej w listopadzie 2005 r., do miesiąca wykonania usługi, wystawienia faktury zaliczkowej, a także faktury końcowej tj. miesiąca grudnia 2005 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w oparciu o wyżej przedstawiony przez podatnika stan faktyczny dokonuje interpretacji prawa podatkowego w przedmiocie pytania postanowionego przez podatnika:

Przychodem z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14, poz. 176 z zm.) uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Za datę powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych uważa sie - zgodnie z z art. 14 ust. 1c – dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub;

- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczeń – w pozostałych przypadkach.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy – do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Zaliczka jest kwotą wpłaconą na poczet przyszłych należności i nie stanowi formy zabezpieczenia umowy. Jeżeli zobowiązanie zostanie należycie wykonane, przekazana zaliczka będzie zaliczona na poczet należnego świadczenia, a w przeciwnym razie strona dająca zaliczkę będzie mogła domagać się jej zwrotu (oraz naprawienia ewentualnej szkody).

W związku z powyższym, przychód z tytułu świadczonej usługi, jako należny powstanie w dacie jej wykonania. Nie są natomiast przychodem dla celów podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane pieniądze stanowiące zaliczkę na poczet wykonania świadczenia. Kwota zaliczki stanowi przychód w momencie realizacji tego świadczenia. Zaliczka, bez względu na to, jakiej części ceny za usługę dotyczy, nie podlega wykazaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Zgodnie z powyższym zaliczka wpłacona Panu na poczet wykonania brykieciarki nie jest przychodem dla celów podatkowych. Prawidłowo także uczynił Pan zaliczając ją do przychodu w podatkowej księdze przychodu i rozchodu w miesiącu wykonania usługi i wystawienia faktury końcowej.

Tutejszy organ podatkowy zastrzega, że przedstawione wyjaśnienia mają zastosowanie jedynie w takim zakresie w jakim opis sytuacji odpowiada stanowi faktycznemu.

Powyższa odpowiedź odzwierciedla stan prawny na dzień udzielenia odpowiedzi.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa, powyższa interpretacja nie jest dla Pana wiążąca. Jeżeli jednak zastosuje się Pan do powyższej interpretacji organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej Panu zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Powyższa interpretacja jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji Podatkowej.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji Podatkowej na niniejsze postanowienie służy Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj