Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1–423–136-237/06/RM
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1–423–136-237/06/RM
Data
2006.07.21



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochód
obowiązek składania deklaracji
przeznaczenie
zaliczka uproszczona
zapłata podatku
zmiana przeznaczenia


Pytanie podatnika
Czy stosując uproszczoną formę wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych Podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji CIT–2, jeżeli uprzednio przeznaczony dochód na cele określone w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostanie wydatkowany na inny cel niż określony w tym przepisie?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 26 kwietnia 2006 r. (data wpływu 27 kwietnia 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskodawca korzysta z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Jednocześnie zamierza przeznaczyć dochód przeznaczony na cele określone w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) na inne cele niż wymienione w tym przepisie.

W związku z powyższym Wnioskodawca wystąpił z pytaniem, czy w z związku z wyborem uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, ma obowiązek złożenia deklaracji CIT–2, jeżeli uprzednio przeznaczony dochód na cele określone w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostanie wydatkowany na inny cel niż określony w wymienionym przepisie...

Zdaniem Wnioskodawcy istnieje taki obowiązek, tj. będzie ciążył na nim obowiązek złożenia deklaracji CIT–2 i wypełnienia tylko jej części G, jak również zapłacenia podatku.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe informuje:

Ogólna zasada dotycząca zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych przez podatników została wyrażona w art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem podatnicy z zastrzeżeniem ust. 2a, 3 – 6a, oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy mogą bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych wpłacać zaliczki miesięcznie w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. Jednakże art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania - zgodnie z ust. 8 tego artykułu - do podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jeżeli podatnicy o których mowa w art. 17 ust. 1 w/w ustawy uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tym przepisie i dochód ten wydatkowali na inne cele – podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i nie wydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W składanych deklaracjach podatnicy są zobowiązani do wykazania sumy dochodów, w tym także z lat poprzedzających rok podatkowy, przeznaczonych a nie wydatkowanych do końca okresu, za który składana jest deklaracja.

Kwestią do rozstrzygnięcia jest, czy Wnioskodawca po dokonaniu zmiany wydatkowania swojego dochodu, tj. wydatkowania go na cele inne niż wyrażone w art. 17 ust. 1 w/w ustawy, będzie zobowiązany do złożenia deklaracji CIT–2 i wpłaty podatku od tego dochodu.

Stosowanie wspomnianego powyżej art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest w przedmiotowej sprawie wyłączone z mocy art. 25 ust. 4 w/w ustawy, zatem Spółka pomimo wydatkowania swojego dochodu na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie traci prawa do uproszczonej formy wpłacania zaliczek na ten podatek.

W przedmiotowej sytuacji podatek wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku niezgodnego z celami, o których mowa w art. 17 ust. 1 w/w ustawy. Słusznie zauważa więc Wnioskodawca, że naliczając od tego dochodu podatek powinien złożyć deklarację CIT-2 i wypełnić jedynie część G, która przeznaczona jest dla tego rodzaju dochodów.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w złożonym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej – t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj