Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-690/05/IS
z 2 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-690/05/IS
Data
2005.12.02



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
premia pieniężna
rabaty transakcyjne


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy otrzymane faktury stanowią podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku, czy też premia pieniężna stanowi rabat w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, który powinien być rozliczany na podstawie prawidłowo wystawionej faktury korygującej?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 28.10.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedłożonego wniosku wynika, że Spółka w celu zintensyfikowania sprzedaży udziela jednemu z nabywców jej produktów premii pieniężnych. Premia ta jest przyznawana z tytułu zrealizowanego w danym okresie sprawozdawczym np. kwartale obrotu w określonej wysokości z tytułu zakupu towarów. Nabywca towarów, działając zgodnie z otrzymaną w trybie art. 14a§ 1 Ordynacji podatkowej informacją od miejscowo właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego traktuje otrzymane premie pieniężne jako wynagrodzenie za świadczenie usług. W konsekwencji dokumentuje je fakturami VAT opisanymi jako premie od obrotu i opodatkowuje je z tego tytułu 22 % VAT. W związku z powyższym Wnioskodawca pyta czy otrzymane faktury stanowią podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku, czy też premia pieniężna stanowi rabat w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, który powinien być rozliczany na podstawie prawidłowo wystawionej faktury korygującej. Ponadto Podatnik wskazuje, że jeśli w rozumieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego faktury wystawiane przez kontrahenta otrzymującego premię od obrotu nie dokumentują czynności opodatkowanej VAT, to czy jeśli Spółka ureguluje wynikające z nich należności, faktury otrzymane po 1 czerwca 2005 r. będą stanowiły podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty oraz zwrotu podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Spełnienie powyższych przesłanek oznacza, iż podatnik co do zasady będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednakże ustawodawca ograniczył to uprawnienie m. in. poprzez art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, w którym wskazuje, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku - a kwota wykazana w fakturze nie została uregulowana. Zatem jeśli dana czynność nie podlegała opodatkowaniu, lecz mimo to została wystawiona faktura z podatkiem VAT, nabywca zaś zapłacił kwotę z niej wynikającą, to należy podkreślić, że nie traci on prawa do odliczenia uiszczonego podatku VAT. W takiej sytuacji Podatnik może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z takiej faktury na zasadach ogólnych.

W przedmiotowej sprawie nie zachodzi jednak konieczność stosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, gdyż w kwestii opodatkowania premii pieniężnych podatkiem od towarów i usług beneficjent premii uzyskał informację o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług od właściwego miejscowo Organu podatkowego, w której wskazano, że świadczy on na rzecz przekazującego premie pieniężne usługi, które powinny być dokumentowane fakturą VAT. W świetle powyższego Wnioskodawca nabywając przedmiotowe usługi będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego wykazanego w fakturach otrzymanych od beneficjentów premii, zgodnie z zasadami zawartymi w art. 86-91 ustawy o podatku od towarów i usług.

W kwestii uznania premii pieniężnej za rabat obniżający podstawę opodatkowania należy stwierdzić, iż w myśl art. 29 ust. 4 ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont). Z wniosku Spółki nie wynika, aby celem przyznania premii było zmniejszenie ceny jednostkowej nabywanych produktów, czyli kwoty należnej z tytułu sprzedaży. Nie dochodzi zatem do sytuacji przewidzianej w wyżej cytowanym przepisie oraz w przepisie § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), który stanowi: "w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą". Z uwagi na powyższe świadczenie pieniężne niezwiązane z konkretną dostawą nie może zostać uznane za rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, a w konsekwencji nie ma też podstaw do wystawiania faktur korygujących.

Z tych też względów postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj