Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P3-415-17/06
z 7 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P3-415-17/06
Data
2006.08.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
podatek liniowy
syndycy
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest wykonywanie czynności syndyka w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej liniową stawką podatkową w wysokości 19 % ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z póżń. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 07.06.2006r. zwrócił się Pan do tut. Organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

W miesiącu marcu 2006r. założył Pan działalność gospodarczą prowadzoną na własne nazwisko, przedmiotem której jest ,,Doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania” PKD 74.14.A.

Po uzyskaniu zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaświadczenia o numerze REGON w dniu 05.04.2006r. zgłosił Pan prowadzenie działalności gospodarczej w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Lublinie. Wybrał Pan opodatkowanie wg zasad ogólnych. Jednocześnie stosownie do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zarejestrował się Pan jako podatnik VAT.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wykonuje Pan także czynności Syndyka powołanego przez sąd i chciałby Pan świadczyć tego rodzaju usługi w ramach działalności gospodarczej. Nadmienia Pan, że w latach poprzednich wykonywał je Pan w ramach umowy zlecenia.

W związku z tym zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem, czy możliwe jest wykonywanie czynności Syndyka w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej liniową stawką podatkową w wysokości 19% ? - formułując własne stanowisko w sprawie,iż przychody osiągane przez Syndyka powołanego przez sąd mieszczą sie w definicji przychodów z pozarolniczej działalności o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i mogą być opodatkowane podatkiem liniowym 19 %.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco:

Z treści art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 z późn. zm.) wynika, iż działalność wykonywana osobiście (pkt 2) i pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3) stanowią odrębne źródła przychodów. Zgodnie z brzmieniem art. 5a pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wykładnia gramatyczna w/w przepisu wskazuje bezwarunkowe wyłączenie działalności określonej w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z pojęcia działalności gospodarczej.

Na gruncie przepisów cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskiwane przez syndyka należy jednoznacznie zakwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w przepisie art. 13 pkt 6 tej ustawy. W myśl w/w przepisu, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym lub administracyjnym oraz płatników z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych a także przychody z tytułu udziału w komisjach powołanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 9.

Regulacje prawne odnoszące się do zasad oraz sposobu powoływania syndyka masy upadłości reguluje wprost ustawa z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.). Analizując treść ustawy, należy podkreślić, iż syndyka powołuje sąd po ogłoszeniu upadłości do wykonywania czynności w ramach postępowania upadłościowego. Powierzonym syndykowi przez ustawodawcę zadaniem jest przede wszystkim zarządzanie majątkiem upadłego oraz wykonywanie czynności przy likwidacji tego majątku. Syndykowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za swoje czynności odpowiadające wykonywanej pracy w tym również prawo do zaliczek orzekanych przez sędziego komisarza (art. 162 i 166 Prawa upadłościowego).

Wykonywanie funkcji syndyka nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bowiem wykonywanie tej funkcji nie jest działalnością usługową ani działalnością wykonywaną w ramach wolnego zawodu, gdyż działalność ta nie jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. To z kolei wynika z faktu, że wyznaczenie danej osoby na stanowisko syndyka zależy wyłącznie od decyzji sądu upadłościowego. Nikt, nawet jeżeli spełnia ustawowe wymagania do pełnienia funkcji syndyka, nie ma roszczenia o powołanie na to stanowisko. Zatem nie występuje tu charakterystyczna dla działalności gospodarczej swoboda podejmowania i zaprzestania prowadzenia działalności. Powołanie na stanowisko syndyka odnosi się wyłącznie do konkretnego postępowania upadłościowego.

Powyższe regulacje, dają pełną podstawę do przyjęcia, iż wypłacone syndykowi należności z tytułu świadczonych przez niego usług, stanowią na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z działalności wykonywanej osobiście a to z uwagi na okoliczność, iż sposób powoływania syndyka oraz będąca następstwem tego powołania działalność całkowicie wypełnia hipotezę przepisu art. 13 pkt 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym.

Należy podkreślić, iż w świetle obowiązujących przepisów w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie sądu określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 tej ustawy.

Ww. interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj