Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-364/05/PS
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-364/05/PS
Data
2005.07.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura zaliczkowa
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Pytanie Spółki dotyczy kwestii skorygowania faktur VAT sporządzonej dla osoby prawnej poprzez wystawienie faktury dla osoby fizycznej, na którą rzecz osoba prawna po uregulowaniu należności z tytułu transakcji dokonała cesji praw wynikających z omawianej umowy.


POSTANOWIENIE


W związku z wnioskiem Spółki z dnia 14 kwietnia 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 18 kwietnia 2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W przedłożonym wniosku Spółka podaje, iż w 2001 r. zawarła z kontrahentem (osobą prawną) umowę przedwstępną dotyczącą wybudowania i przeniesienia własności lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi tj. komórką i miejscem postojowym w garażu. W 2001 r. kontrahent uiścił 65 % wpłat z tytułu zawartej umowy. W 2005 r. kontrahent uregulował pozostałą część należności. Z treści wniosku wynika, że Spółka wystawiła na rzecz kontrahenta faktury VAT. Następnie kontrahent przedstawił Spółce umowę cesji tj. przekazania praw i obowiązków wynikających z wyżej określonej umowy osobie fizycznej. Pytanie Spółki dotyczy kwestii skorygowania faktur VAT sporządzonej dla osoby prawnej poprzez wystawienie faktury dla osoby fizycznej, na którą rzecz osoba prawna po uregulowaniu należności z tytułu transakcji dokonała cesji praw wynikających z omawianej umowy. Zdaniem Spółki powinna ona jednocześnie:

skorygować faktury VAT wystawione na osobę prawną

wystawić faktury na rzecz osoby fizycznej z uwzględnieniem odpowiednich stawek VAT.

W przepisie art. 6 ust. 8d ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) określono, iż w szczególnych przypadkach powstania obowiązku podatkowego, w których moment ten uzależnia się od otrzymania części zapłaty (odnosi się to m. in. sprzedaży lokali i budynków) lub od dokonania części zapłaty - obowiązek podatkowy powstaje jedynie w części dotyczącej otrzymanej lub uiszczonej zapłaty. W stosunku do tejże części, w której powstał obowiązek podatkowy przepisy obowiązujące w poprzednim stanie prawnym wymagały wystawić fakturę. Fakturę należało wystawić również po otrzymaniu każdej kolejnej wpłaty.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru (....). W przypadku dostawy towarów, których przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11 (art. 19 ust.10 ustawy). Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust.11 ustawy). W świetle powyższego wynika, iż w sytuacji gdy dokonywana jest sprzedaż lokalu i na podstawie umowy przedwstępnej uiszczane są zaliczki na poczet tej transakcji, każda nawet symboliczna zaliczka rodzi obowiązek podatkowy. Data uiszczenia kolejnych zaliczek, przesądza o momencie powstania obowiązku podatkowego od każdej z kolejno uiszczanych wpłat.

Powstanie obowiązku podatkowego wiąże się ściśle na gruncie podatku VAT z obowiązkiem wystawienia faktury dokumentującej otrzymaną przez podatnika zaliczkę. Zgodnie z przepisem § 14 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Fakturę wystawia się również nie później niż 7 dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek i ratę).

Stosownie do § 14 ust. 5 ww. rozporządzenia w sytuacji, gdy faktury zaliczkowe wystawione w związku z zaliczkami otrzymanymi przed wydaniem towaru czy wykonaniem usługi, obejmują całą cenę brutto towaru i usługi, sprzedawca po wydaniu towaru czy wykonaniu usługi nie wystawia już ostatecznej faktury VAT.

Faktura korygująca służy na ogół do poprawiania błędów w części zasadniczej faktury. Zarówno treść faktury korygującej, przypadki w których jest ona wystawiana jak i jej skutki podatkowe wynikają z § 16 i § 17 ww. rozporządzenia w sprawie faktur. W § 17 ust. 1 stwierdzono, iż fakturę korygującą wystawia się m. in. w przypadku stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Odnosi się to również do pomyłki dotyczącej jakiekolwiek informacji wiążącej się m. in z nabywcą.

W ocenie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego Spółka nie będzie jednak uprawniona w przedmiotowym przypadku do skorygowania faktur wystawionych dla osoby prawnej. W chwili sporządzenia faktur nie zachodziły bowiem po stronie wystawcy żadne istotne błędy dotyczące stanu faktycznego i prawnego, odzwierciedlonego następnie w fakturach. Z treści wniosku bowiem wynika, iż w 2005 r. uregulowanie pozostałej części należności z tytułu zawartej umowy zostało dokonane przez kontrahenta (osobę prawną) - stronę zawartej umowy. Stąd też nie ma żadnych podstaw do poprawiania już wystawionych faktur.

Naczelnik tutejszego Urzędu pragnie zauważyć w tym miejscu, iż podatnicy o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, są obowiązani do wystawienia faktury na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jedynie na żądanie tych osób.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj