Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/231/DJW/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/231/DJW/06
Data
2006.07.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
dopłaty bezpośrednie
korekta podatku
proporcja


Pytanie podatnika
1. Czy dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych oraz otrzymane dopłaty z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania podlegają VAT ?
2. Jeśli dopłaty podlegają VAT z jaką stawką VAT należy wykazać otrzymaną dopłatę ?
3. Jeśli w/w dopłaty podlegają VAT czy należy uznać że dokonana dopłata zawiera podatek VAT ?
4. Jeśli w/w dopłata nie podlega VAT czy wpłynie ona na wysokość proporcji ustalonej dla potrzeb korekty podatku naliczonego ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku złożonym dnia 29 maja 2006 roku, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pan osobą fizyczną, prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą. Prowadzi Pan zdywersyfikowaną działalność gospodarczą, polegającą na uzyskiwaniu przychodów objętych VAT oraz przychodów nie dających prawa do odliczenia od nich podatku naliczonego. Uzyskuje Pan także przychody z działalności rolniczej. W 2005 roku wystąpił Pan z wnioskiem do ARiMR o przyznanie dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych oraz dopłat z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

W związku z powyższym zadaje Pan następujące pytania:

1. Czy dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych oraz otrzymane dopłaty z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania podlegają VAT ?

2. Jeśli dopłaty podlegają VAT z jaką stawką VAT należy wykazać otrzymaną dopłatę ?

3. Jeśli w/w dopłaty podlegają VAT czy należy uznać że dokonana dopłata zawiera podatek VAT ?

4. Jeśli w/w dopłata nie podlega VAT czy wpłynie ona na wysokość proporcji ustalonej dla potrzeb korekty podatku naliczonego ?

Stoi Pan na stanowisku, iż:

Ad. 1 Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Przepis ten oznacza zatem, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną /cenę/ z tytułu dostawy lub świadczenia usługi. Przyznanie w/w dotacji uzależnione jest wyłącznie od faktu posiadania przez producenta rolnego odpowiedniej ilości powierzchni gruntów rolnych utrzymanych w dobrej kulturze rolnej, płatność dotacji nie jest uzależniona od produkcji konkretnych upraw, w związku z czym otrzymana dopłata nie ma bezpośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi i nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2 Nie podlega VAT.

Ad. 3 Nie podlega VAT

Ad. 4 W związku z faktem, że dnia 1 czerwca 2005 roku stracił moc art. 90 ust. 7 ustawy o VAT w/w dopłata nie wpłynie na wysokość proporcji ustalonej dla potrzeb korekty podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W świetle przepisów art.5 ust.1 pkt. 1ustawy z dnia z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podstawą opodatkowania, w myśl art. 29 ust. 1 powołanej ustawy, jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub

Z regulacji tej wynika, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę dokonanej dostawy lub na cenę świadczonej usługi. Jakiekolwiek dofinansowanie (dotacja, subwencja, dopłata) do danego towaru lub usługi np. na pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżki ceny, stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług. Powyższe oznacza, że nie każda otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem, lecz jedynie ta, która jest związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług. Przy czym związek musi być bezpośredni i bezsporny.

Zatem, płatności bezpośrednich, otrzymywanych przez Podatnika na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 2003r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz. U. z 2004r. Nr 6, poz.40 z późn. zm.), nie można zaliczyć do obrotu podlegającego opodatkowaniu, gdyż bezpośredni związek między dofinansowaniem, a konkretną dostawą lub świadczeniem usług w tym stanie faktycznym nie występuje.

W związku z powyższym uznać należy pytania 2 i 3 za bezprzedmiotowe.

Ponadto stwierdzić należy, iż w związku z faktem, że ustawą z dnia 21.04.2005 r. /Dz. U. Nr 90 poz. 756/ z dniem 1 czerwca 2005 roku stracił moc art. 90 ust. 7 ustawy o VAT. W/w dopłata nie wpłynie na wysokość proporcji ustalonej dla potrzeb korekty podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj