Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/227/DF/06
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/227/DF/06
Data
2006.07.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy koszty zastępstwa procesowego mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów wprowadzonej działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 15 maja 2006 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika,że prowadzi Pani działalność gospodarczą. Kontrola podatkowa zakwestionowała wpisane w koszty raty leasingowe z tytułu wykorzystywania w działalności gospodarczej samochodów ciężarowych uznając że, zawarte umowy z leasingodawcą dotyczą leasingu finansowego a nie operacyjnego i raty leasingowe nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.W efekcie tej kontroli wydana została decyzja określająca zobowiązanie w podatku dochodowym. Po wniesionym przez Panią odwołaniu, Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Następnie wniosła Pani skargę do Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego przed którymi reprezentowana była Pani przez prawników xxx. W postępowaniach tych skarga została oddalona i utrzymano w mocy decyzje organów podatkowych. Firma prawnicza za swoje usługi wystawiła fakturę za zastępstwo procesowe.

W związku z powyższym wystąpiła Pani z zapytaniem: czy koszty zastępstwa procesowego mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Stoi Pani na stanowisku, iż ma prawo zaliczyć koszty zastępstwa procesowego do kosztów uzyskania przychodów ponieważ, wydatki te wiążą się z uzyskaniem przychodu z działalności, chociaż nie bezpośrednio lecz są ściśle związane z funkcjonowaniem firmy.

W czasie kiedy prawnicy przygotowywali w Pani imieniu skargi wraz z dokumentacją niezbędną w postępowaniu sądowym prowadziła Pani działalność związaną z uzyskaniem przychodów. Ponadto,wydatki na zastępstwo procesowe nie są wymienione w art.23 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 926 z późniejszymi zmianami), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...)".Z definicji ustawowej kosztów uzyskania przychodów wynika, że chodzi o koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu określonych wydatków pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że zaewidencjonowanew urządzeniach księgowych raty leasingowe zostały zakwestionowane przez osoby kontrolujące i nieuznane za koszty uzyskania przychodów firmy co jednocześnie skutkowało wydaniem decyzji i określeniem zobowiązania podatkowego. Podtrzymując swoje stanowisko podjęła Pani odpowiednie kroki prawne składając odwołanie od decyzji a następnie skargi do dwóch instancji sądowych ponosząc przy tym koszty zastępstwa procesowego .W obu tych postępowaniach skargi zostały oddalone i utrzymano w mocy decyzje organów podatkowych.Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów, należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia dzięki niemu przychodu i w takim ujęciu kosztami są koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności gospodarczej podatnika związane z funkcjonowaniem jego firmy.

Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty zastępstwa procesowego po spełnieniu warunku, że będą to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz, że pomiędzy tymi wydatkami a osiągniętym przychodem zachodzi związek przyczynowy i wydatek ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Oceniając poniesione przez Panią wydatki (koszty zastępstwa procesowego) należy stwierdzić, że pomimo to iż nie były to wydatki bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu to istniał związek w/w wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mając na uwadze fakt, iż przedmiotem sporu były koszty rat leasingowych używanych do działalności gospodarczej samochodów ciężarowych to uznać należy, że podjęte przez Panią działania miały związek z zabezpieczeniem i zachowaniem źródła przychodów.

W związku z powyższym, poniesione przez Panią koszty zastępstwa procesowego stanowią koszty uzyskania przychodów firmy.

Reasumując, stanowisko Pani wyrażone w złożonym wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj