Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łęczycy
US/443-4/2006
z 26 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/443-4/2006
Data
2006.06.26



Autor
Urząd Skarbowy w Łęczycy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
ciągnik rolniczy
faktura
paliwo


Pytanie podatnika
Czy na fakturze dokumentującej zakup paliwa musi być numer rejestracyjny ciągnika rolniczego w sytuacji gdy paliwo wlewane jest do zbiornika na ternie gospodarstwa rolnego ?


Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest rolnikiem rozliczającym podatek od towarów i usług na zasadach ogólnych. Wnioskodawca posiada ciągniki rolnicze wykorzystywane dla celów prowadzonego gospodarstwa rolnego. Ciągniki rolnicze należą do grupowania PKWiU 29.31. Do napędu ciągników Wnioskodawca nabywa olej napędowy na faktury VAT, na których jest m.in. wskazywany numer rejestracyjny ciągnika. Wnioskodawca odlicza podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie oleju napędowego. Wnioskodawca rozważa nabycie zbiornika, w którym zgromadzona byłaby większa ilość oleju napędowego, który będzie wykorzystywany do napędzania ciągników rolniczych w celach związanych gospodarstwem rolnym. Z uwagi na powyższe na fakturze VAT nie będzie numeru rejestracyjnego ciągnika, dla którego olej ten będzie wykorzystywany. Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego na fakturze dotyczącej nabycia oleju napędowego wlewanego do zbiornika przystosowanego do przechowywania oleju a nie bezpośrednio do baku ciągnika, z uwagi na brak na fakturze numeru rejestracyjnego ciągnika.

W przedmiotowym wniosku Podatnik informuje, iż zgodnie z § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm.), faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.

Według Wnioskodawcy, z literalnego brzmienia zapisu § 8 ust. 5 ww. rozporządzenia Ministra Finansó1)w wynika, iż numer rejestracyjny pojazdu na fakturze powinien pojawić się w sytuacji gdy paliwo silnikowe benzynowe, olej napędowy oraz gaz wlewany jest do baku samochodu lub innego pojazdu. Zatem w sytuacji gdy będzie on wlewany do zbiornika na terenie gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy, na fakturze nie musi być wskazany numer rejestracyjny pojazdu. Ponadto ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera legalnej definicji używanych pojęć " samochód" i "pojazd samochodowy". Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruch drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) definiuje poszczególne kategorie samochodów - osobowe, ciężarowe, specjalne. Zawiera również definicję pojazdu samochodowego w art. 2 pkt 33, zgodnie z którym jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h., z wyłączeniem ciągnika rolniczego. W pkt 44 art. 22 zdefiniowano pojęcie ciągnik rolniczy, który stanowi pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych. Ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych. Zatem w ocenie Wnioskodawcy w przypadku nabycia oleju napędowego wlewanego do baku ciągnika na fakturze VAT nie musi być podany numer rejestracyjny ciągnika rolniczego.

Biorąc pod uwagę powyższe Wnioskodawca stwierdza, iż w przypadku nabycia oleju napędowego:
- bezpośrednio wlewanego do baku ciągnika rolniczego,- wlewanego do zbiornika znajdującego się na terenie gospodarstwa rolnego, z którego zgromadzony tam olej napędowy wykorzystywany będzie do napędu używanych w gospodarstwie ciągników rolniczychprzysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na fakturze dokumentującej nabycie i na fakturze dokumentującej nabycie oleju napędowego nie musi być wskazany numer rejestracyjny ciągnika rolniczego.

Dnia 26.06.2006 r. wpłynęło do tut. Oranu podatkowego pismo, w którym Wnioskodawca wyjaśnia, iż w złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego pomyłkowo zamiast na paragraf 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług powołał się na paragraf 8 ust. 5.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza,co następuje:

Zgodnie z § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. N 95, poz. 798 ze zm.), faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.

Przepis ten dotyczy samochodów oraz innych pojazdów samochodowych.

Zgodnie zaś z art. 2 pkt 44 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602 ze zm.) pod pojęciem ciągnika rolniczego należy rozumieć pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych. Z kolei stosownie do pkt 33 art. 2 ww. ustawy pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Z powyższego wynika zatem, iż przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym nie traktują ciągnika rolniczego jako pojazdu samochodowego. Odnosząc zatem powyższe unormowania prawne do stanu faktycznego niniejszej sprawy należy stwierdzić, iż ciągnik rolniczy nie jest samochodem, ani też innym pojazdem samochodowym.

Wobec powyższego, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, faktury dokumentujące sprzedaż oleju napędowego wlewanego do baku ciągnika rolniczego bądź do zbiornika znajdującego się na terenie gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy, z którego zgromadzony tam olej następnie wykorzystywany będzie do napędu używanych w gospodarstwie ciągników rolniczych nie muszą zawierać numeru rejestracyjnego ciągnika rolniczego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj