Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-277/05/TM
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-277/05/TM
Data
2005.05.20



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
garaż
opodatkowanie
stawki podatku
wkład budowlany


Pytanie podatnika
pytanie dotyczy stawki vat właściwej do czynności wniesienia wkładu budowlanego obejmującego budowę stanowiska do parkowania


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Strony, który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 24 lutego 2005r., uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. Urzędu dnia 14 marca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładu budowlanego związanego z budową stanowiska do parkowania, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60)

uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W związku ze swoja działalnością Spółdzielnia Mieszkaniowa prosi o wyjaśnienie w jakiej wysokości należy doliczyć podatek VAT do wkładu budowlanego obejmującego koszt budowy stanowiska do parkowania w garażu budowanym w budynku mieszkalnym, jeśli prawa do tego stanowiska będą ustanawiane odrębnie lub jeśli do tego stanowiska oraz do lokalu mieszkalnego będzie przysługiwało wspólne spółdzielcze prawo. Strona stoi na stanowisku, że w sytuacji, gdy spółdzielcze prawo do stanowiska garażowego jest prawem odrębnym od spółdzielczego prawa do lokalu należy tę czynność opodatkować podatkiem od towarów i usług, a stawka podatku wynosi 22 %.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 29 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku czynności, o których 19 ust. 13 pkt 10 jako kwotę należną, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężna przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio. W przypadku, gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na finansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal.

Art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług określa, że w okresie od przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W związku z definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. nr 80, poz. 903 z późn. zm.) określającą, że samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych, należy zauważyć, że miejsce postojowe nie stanowi lokalu mieszkalnego, lecz użytkowy. Należy zatem uznać, że przepisu art. 146 ust. 1pkt 2 lit. b nie można stosować do miejsc postojowych w garażach zbiorczych. W związku z powyższym należy uznać, że w przypadku przeniesienia prawa do miejsca postojowego w garażu zbiorczym (zarówno jako odrębnego prawa, jak również prawa związanego z lokalem mieszkalnym), czynność ta powinna być opodatkowana stawką podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. 22 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj