Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-178/05/TM
z 29 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-178/05/TM
Data
2005.03.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
opodatkowanie
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
zbycie praw


Pytanie podatnika
Czy czynność zrzeczenia się posiadanych praw spółdzielczych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem z dnia 2 lutego 2005 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 7 lutego 2004r., uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2005r., które wpłynęło do tut. Urzędu 21 lutego 2005r. oraz pismem, które wpłynęło do tut. Urzędu 3 marca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60)

uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej i w roku 2001 wniosła wkład budowlany na spółdzielcze własnościowe prawo do lokali użytkowych. Spółka prowadzi uzgodnienia ze spółdzielnią w związku z chęcią zrzeczenia się posiadanych spółdzielczych praw.

Zdaniem Strony powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 1711 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r., Nr 119, poz. 1116 ze zm.) w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia obowiązana jest uiścić uprawnionemu wartość rynkową tego prawa. Przysługująca uprawnionemu wartość własnościowego prawa do lokalu, ustalona w sposób przewidziany w ust. 2, nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia jest w stanie uzyskać od następcy obejmującego dany lokal w trybie przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię. Ust. 2 cytowanego przepisu określa, że z wartości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu potrąca się niewniesioną przez członka część wkładu budowlanego, a w wypadku gdy nie został spłacony kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu - potrąca się kwotę niespłaconego kredytu wraz z odsetkami.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W związku z przytoczonym przepisem stwierdzić należy, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług czynnościami zrównanymi z dostawą towarów są:

-ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;

-ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

-przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;

-ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu;

-przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Należy więc zauważyć, że w katalogu tym brak jest czynności, o której mowa we wniosku Strony tj. zrzeczenia się spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zatem czynność ta nie będzie dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 8 ust. 1 pkt 1 określa, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano tej czynności. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia wartości niematerialnych i prawnych. Uprawnione jest zatem posiłkowe zastosowanie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.). Art. 16 b ust. 1 określa jako wartość niematerialną i prawną między innymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Należy zatem uznać, że w przypadku zrzeczenia się przez członka spółdzielni na jej rzecz prawa do lokalu użytkowego mamy do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia z czynnością odpłatną polegającą na zwolnieniu nieruchomości, która jest własnością spółdzielni z obciążenia jakim jest ograniczone prawo rzeczowe - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Zatem Podatnik, który zrzeka się spółdzielczego prawa do lokali użytkowych powinien wystawić Spółdzielni fakturę dokumentującą tę czynność.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj