Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PM-436/4/06
z 19 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM-436/4/06
Data
2006.08.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
przetarg
sprzedaż mieszkania


Pytanie podatnika
Czy kupno w drodze przetargu używanego lokalu mieszkalnego będzie zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 216 § 1 , art.14a § 1i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U z 2005r. Nr 8 poz.60 z późniejszymi zmianami ) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 28 kwietnia 2006r. w sprawie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią we wniosku, dotyczące stosowania art.2 ust.4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( tekst jednolity Dz.U Dz 2005r. Nr 41 poz.399 z późniejszymi zmianami ) w odniesieniu do czynności cywilnoprawnych nie podlegających opodatkowaniu - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 8 maja do tut. Urzędu wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym.

Stan faktyczny:

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z regulacją art.2ust..4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( tekst jednolity z 2005r. Dz.U 41 poz.399 z późniejszymi zmianami) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tyt. dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Ustawodawca w świetle art.2 pkt.4 wyłączył umowy sprzedaży spod działania przepisów tej ustawy, gdyż w nie podleganiu podatkowi od czynności cywilnoprawnych decydujące znaczenie ma fakt czy strona jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona. O wyłączeniu umowy cywilnoprawnej spod działania powyższej ustawy nie decyduje okoliczność, ze strony podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonania określonej czynności jest podatnikiem VAT lub jest z niego zwolniona. Jeżeli więc Spółka Akcyjna będzie miała prawo do zastosowania zwolnienia w podatku od towarów i usług tak do dostawy budynku jak i wieczystego użytkowania gruntu na którym posadowiony jest budynek, to czynność cywilnoprawna umowy sprzedaży będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Analiza w/w przepisu jednoznacznie wskazuje, iż nie każda czynność cywilnoprawna, jeżeli przynajmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tyt. sprzedaży i zamiany nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego, objętych zwolnieniem z podatku VAT. Zatem, jeżeli Spółka będzie dokonywała sprzedaży użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym w którym znajduje się przedmiotowy lokal mieszkalny i korzystałaby ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na mocy art.43 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U Nr 54 poz.535 ze zmianami), to dokonanie tej czynności będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art.1 ust.1 pkt.1 lit.a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mając powyższe na uwadze organ podatkowy nie podziela stanowiska Pani, stąd też postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i według obowiązującego stanu prawnego.

Zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art.14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, służy zażalenie.

Zażalenie zgodnie z przepisami art.236 §2, art.220 i 223 w związku z art.239 ustawy - Ordynacja podatkowa- wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie winno zgodnie z art.222 Ordynacjo podatkowej, zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj