Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415/4111-121/05/MK
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415/4111-121/05/MK
Data
2005.12.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Proszę o wyjaśnienie czy wniesienie przedpłaty za pobyt dziecka na kolonii lub obozie młodzieżowym powoduje korzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu 24.10.2005r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zwolnienia przedmiotowego, przewidzianego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.


p o s t a n a w i a


uznać Państwa stanowisko za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:
Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 04.03.2002r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń socjalnych i bytowych przysługujących policjantom oraz członkom ich rodzin (Dz.U. Nr 23, poz. 236), policjanci mogą ubiegać się o dopłatę do wypoczynku. Zakres świadczenia rozciąga się na uprawnionych członków rodziny policjanta, w tym dzieci. Według §2 pkt 3 ppkt 1 cytowanego przepisu, wypłata dopłaty do wypoczynku następuje m.in. w przypadku wniesienia przedpłaty za pobyt dziecka m.in. na kolonii lub obozie młodzieżowym.Dopłata do wypoczynku, w części przypadającej na dziecko do lat 18, w przypadku zorganizowania pobytu przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych - art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Wniesienie przedpłaty nie stanowi podstawy do zastosowania zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 78 cytowanej ustawy. Warunkiem koniecznym zastosowania zwolnienia jest udokumentowanie poniesienia kosztu za faktyczny pobyt dziecka na wczasach, koloniach itp.W przypadku wystąpienia o wypłatę dopłaty do wypoczynku po terminie wczasów lub innej zorganizowanej formy wypoczynku, gdy podatnik dysponuje jedynie dowodem wniesienia przedpłaty, zwolnienie podatkowe można zastosować po uwiarygodnieniu faktu skorzystania przez dziecko z w/w wypoczynku. Uwiarygodnienie może odbyć się poprzez złożenie stosownego oświadczenia przez podatnika na dokumentach (wniosek o dopłatę) składanych u płatnika.

3.. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760zł.
Z przepisu tego wynika, że zwolnienie powyższe obejmuje dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18 z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości, a z innych źródeł do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760zł.
Zatem określa wyłącznie formę dopłat i ich źródło finansowania mające wpływ na przedmiotowe zwolnienie, nie reguluje natomiast kwestii poruszonej przez Państwo, a mianowicie czy zgłoszona przedpłata związana z wypoczynkiem stanowi zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie w/w przepisu.
Z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 04.03.2002r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń socjalnych i bytowych przysługujących policjantom oraz członkom ich rodzin (Dz.U. Nr 23, poz.236) - §2.1. wynika, iż wypłata dopłaty do wypoczynku dla policjanta oraz uprawnionych członków jego rodziny następuje w terminie 30 dni od dnia złożenia przez policjanta pisemnego wniosku o przyznanie dopłaty do wypoczynku, natomiast wg ust.3 pkt 1 wniosek można składać nie wcześniej niż po dokonaniu opłaty lub przedpłaty za pobyt policjanta bądź uprawnionego członka jego rodziny w ośrodku wczasów albo za pobyt uprawnionego dziecka na kolonii lub obozie młodzieżowym. A zatem jak wynika z powyższego przepisu, ten właśnie reguluje warunki przyznawania przedmiotowych dopłat do wypoczynku. Cytowany przepis daje możliwość ubiegania się o dopłatę na podstawie dokonanej przedpłaty za pobyt policjanta bądź uprawnionego członka jego rodziny w ośrodku wczasów albo za pobyt uprawnionego dziecka na kolonii lub obozie młodzieżowym, a więc jeżeli na podstawie tego przepisu została dokonana wypłata takiego dofinansowania, to z mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wolna od podatku. Nie ma w obydwu cytowanych przepisach mowy o warunkach koniecznych do spełnienia aby zastosowanie zwolnienia było możliwe: ani w formie udokumentowania poniesionego kosztu za faktyczny pobyt dziecka na wczasach czy koloniach, ani poprzez złożenie stosownego oświadczenia przez podatnika na wniosku składanym do płatnika dla uwiarygodnienia tego zdarzenia.
W świetle powyższego organ podatkowy uznał Państwa stanowisko w sprawie za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj