Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/549/WD/423/38/06/BC
z 27 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/549/WD/423/38/06/BC
Data
2006.04.27



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
1. Czy składniki majątkowe (aktywa i pasywa) przedstawione w piśmie, szczegółowo opisane w załączniku nr 1 do niniejszego wniosku, przeznaczone do wydzielenia do nowozawiązywanej spółki z o. o. A stanowią w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP zorganizowaną część przedsiębiorstwa
2. Czy składniki majątkowe (aktywa i pasywa), szczegółowo opisane wzałączniku nr 2 do niniejszego wniosku, przeznaczone do wydzielenia do nowozawiązywanej spółki z o. o. B stanowią w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP zorganizowaną część przedsiębiorstwa
3. Czy składniki majątkowe (aktywa i pasywa), szczegółowo opisane w dalszejczęści wniosku, pozostałe w Spółce i po jej podziale stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP
4. Czy podział Spółki przez wydzielenie dwóch nowozawiązywanych spółek zograniczoną odpowiedzialnością, o których mowa w p. l i 2 powyżej i w okolicznościach opisanych w niniejszym wniosku, spowoduje powstanie po stronie Spółki obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osóbprawnych w chwili wydzielenia


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r Nr 8 poz 60 ze zm ) po rozpatrzeniu wniosku sp. z o. o z miesiąca marca 2006r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie, czy składniki majątkowe przeznaczone do wydzielenia nowo zawiązywanych spółek oraz pozostające w spółce matce stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa i czy podział spółki na dwie spowoduje powstanie po stronie spółki matki obowiązku podatkowego w chwili wydzielenia

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Spółka (lub Wnioskodawca) została utworzona w celu zagospodarowania przemysłowych terenów w Gdańsku. Bieżąca działalność Spółki polega na wynajmowaniu posiadanych zasobów (nieruchomości gruntowych, budynkowych i lokalowych, budowli i urządzeń) na rzecz podmiotów gospodarczych oraz organizacji non-profit. Długofalowym celem Spółki jest jednak działalność developerska na posiadanych terenach - prowadzona samodzielnie oraz przy pomocy inwestorów zewnętrznych.

We wrześniu 2004 r. zostały uchwalone przez Radę Miasta Gdańska miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, dotyczące terenów posiadanych przez Spółkę. Nowe regulacje zmieniły dotychczasowe przeznaczenie tych obszarów z przemysłowego na mieszkaniowe i usługowe. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego wprowadziły także nowe zasady zagospodarowania tych terenów (np. wyznaczono lokalizacje nowych dróg, placów, obiektów pożytku publicznego i prywatnych przedsięwzięć developerskich). Wprowadzono także nowy podział geodezyjny, w wyniku którego zostało wydzielonych ok. 90 nowych działek.

Powyższe modyfikacje doprowadziły do powstania zupełnie nowej struktury przestrzenno-funkcjonalnej, zawierającej kilka odrębnych obszarów o zróżnicowanych planach rozwoju i innym czasowo-zadaniowym harmonogramie realizacyjnym, a także innej pozycji na rynku nieruchomości.

Mając powyższe na uwadze w grudniu 2005 r. zarząd Spółki X podjął uchwałę o wprowadzeniu nowej struktury organizacyjnej Spółki (załącznik nr 3 do niniejszego pisma). Na tej podstawie z dniem l stycznia 2006 r. wyodrębnione zostały w ramach przedsiębiorstwa Spółki cztery następujące wydziały:

1.Wydział l - A

2.Wydział 2 - B

3.Wydział 3 -C

4..Wydział 4 - D

Wynikiem wdrożenia nowej struktury organizacyjnej było wprowadzenie w Spółce z dniem 1 stycznia 2006 roku nowego systemu sprawozdawczości zarządczej dla poszczególnych wydziałów, tzn. sytemu umożliwiającego opisywanie i księgowanie zdarzeń gospodarczych osobno dla każdego wydziału, a także umożliwiającego planowanie przedsięwzięć gospodarczych dla każdej wydzielonej części przedsiębiorstwa (wydziału) osobno.

Każdym z wydziałów kierują po dwie powołane do tego osoby. Każdy z wydziałów posiada także wyodrębniony majątek, w oparciu o który prowadzi swoją działalność (składniki tego majątku opisane są szerzej w dalszej części niniejszego pisma i w załącznikach do niego).

Wprowadzony został nowy plan kont księgowych, dzięki czemu zaczęto osobno ewidencjonować przychody i koszty każdego z wydziałów. Nowy plan kont umożliwia uzyskiwanie przez Zarząd Spółki szczegółowych informacji na temat finansów każdego z wydziałów, w formie zarządczego bilansu i rachunku wyników każdego wydziału.

W ramach rachunku bankowego Spółki utworzone zostały cztery rachunki pomocnicze, które przeznaczone są do gromadzenia wpływów z czynszu najmu uzyskiwanego przez poszczególne wydziały.

Każdy z wydziałów Spółki partycypuje w ponoszonych przez Spółkę kosztach administracyjnych. Są to na przykład koszty ogólnego zarządu, koszty ochrony czy usług porządkowych.

W związku z wdrożeniem nowej struktury organizacyjnej, w oparciu o założenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały opracowane nowe plany zagospodarowania poszczególnych terenów.

Każdemu z wydziałów zostały przydzielone autorskie prawa majątkowe do opracowań urbanistycznych, architektonicznych i środowiskowych obejmujących oddane tym wydziałom tereny do zagospodarowania.

Od 1 stycznia 2006 r. zmianie uległy umowy o pracę osób zatrudnionych w Spółce. Umowy te zostały uzupełnione o postanowienia, na mocy których czas pracy poszczególnych pracowników został podzielony na poszczególne wydziały w taki sposób, aby każdemu z wydziałów zapewnić odpowiednią obsługę zarządczą, organizacyjną i techniczną. Planuje się, że w nowo wydzielonych spółkach zatrudnionych zostanie po dwóch dzisiejszych pracowników Spółki, a w przyszłości zatrudniane będą nowe osoby.

Każdy z wydziałów posiada własną domenę internetową oraz odrębne adresy poczty elektronicznej. Każdy z wydziałów posiada także własne, odrębne numery telefonów.

Przedstawione powyżej zmiany organizacyjne zostały w odpowiedni sposób zakomunikowane kontrahentom Spółki i znajdują odzwierciedlenie także w codziennej dokumentacji i korespondencji prowadzonej przez poszczególne wydziały Spółki.

Wyniki funkcjonowania wprowadzonych od początku 2006 r. zmian potwierdziły zasadność takiego ukształtowania struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa Spółki.

O ile jednak z organizacyjnego punktu widzenia zmiany te okazały się dostatecznie efektywne, o tyle okazało się, że są one nadal niewystarczające z biznesowego (gospodarczego) punktu widzenia. Postawiony przed Spółką cel, jakim jest zagospodarowanie posiadanych przez nią terenów, nie ma jednorodnego charakteru. Wynika to z faktu, że poszczególne części tych terenów, w świetle miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, mają różne przeznaczenie gospodarcze. Zgodnie z zapisami planów miejscowych (mających charakter prawa lokalnego) część terenów nimi objętych przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową, część pod zabudowę biurowo-administracyjną, część pod zabudowę handlową a część pod obiekty o charakterze konferencyjno-kulturalnym (łącznie jest to ok. 60 hektarów gruntów).

Spółka nie posiada dostępu do odpowiednio dużych zasobów finansowych i na tyle wszechstronnego doświadczenia aby samodzielnie zrealizować wszystkie założenia dotyczące przedmiotowych terenów. Skala przedsięwzięcia jest bardzo duża nie tylko w kontekście Gdańska czy całego kraju ale też w porównaniu do wielkich projektów europejskich. Na terenach należących do Spółki możliwe jest wybudowanie około 500,000 m2 powierzchni budynków o różnym przeznaczeniu, co przy szacunkowym koszcie budowy Im2 na poziomie 1.000 EUR, daje budżet nakładów wysokości 500 milionów EUR

Dodatkowo szacunkowy koszt infrastruktury to około 60 milionów EUR. Jest oczywiste, że skala i zróżnicowanie planowych przedsięwzięć jest zbyt duża, aby ich realizację mógł przeprowadzić pojedynczy podmiot gospodarczy.

Analizy przeprowadzane przez Zarząd Spółki wskazują jednoznacznie, że realizacja zamierzeń dotyczących poszczególnych części nieruchomości powinna odbywać się przy współpracy różnych partnerów gospodarczych (inwestorów kapitałowych czy finansowych, inwestorów zastępczych, generalnych wykonawców, itp.).

Potencjalni partnerzy, z którymi Zarząd Spółki prowadzi rozmowy na temat współpracy, zainteresowani są zwykle konkretnymi i spójnymi pod względem charakteru przyszłej zabudowy częściami (rodzajami) terenów a nie są zainteresowani pozostałymi terenami.

Innymi słowy, inwestorzy zainteresowani są objęciem udziałów w spółkach, które zajmować się będą realizacją jednorodnych projektów deweloperskich wymagających specyficznej wiedzy, doświadczania i finansowania. Odpowiednio mogą to być projekty polegające na budowie obiektów mieszkalnych lub centr handlowych, lub hoteli, lub biurowców lub parków technologicznych. Wynika to z faktu, że potencjalni inwestorzy mają zazwyczaj wąską specjalizacje i chcą uniknąć ryzyka, jakie wiąże się z ewentualnym niepowodzeniem innych projektów prowadzonych przez Spółkę i ich wpływu na ogólną kondycję finansową Spółki, a tym samym na bezpieczeństwo zainwestowanych przez nich środków.

W tej sytuacji konieczne stało się znalezienie odpowiedniej formuły prawnej umożliwiającej realizację gospodarczych celów Spółki i uwzględnienie wymagań przyszłych inwestorów i partnerów. Zdaniem Zarządu Spółki, popieranego w tym zakresie także przez jej obecnych wspólników, najlepszym sposobem dla osiągnięcia założonego celu będzie podział Spółki przez wydzielenie z niej do nowotworzonych spółek istniejących już wydziałów w formie zorganizowanych części przedsiębiorstwa Spółki.

W pierwszym etapie Zarząd Spółki postanowił więc wydzielić ze Spółki, w trybie art. 529 § l pkt 4 kodeksu spółek handlowych, dwa odrębne pomioty gospodarcze (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), których celem będzie zagospodarowanie wydzielonych im terenów zgodnie z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego.

Majątek każdej z nowo wydzielonych spółek będzie odpowiednikiem aktywów i pasywów znajdujących się obecnie odpowiednio w wydziale A i w wydziale B

Podział Spółki nie spowoduje wykreślenia Spółki z rejestru, gdyż pozostanie w niej nadal majątek (w postaci wydziału D i wydziału C), który Spółka będzie zagospodarowywać (samodzielnie lub z udziałem partnerów zewnętrznych).

Nowo utworzone spółki prowadzić będą działalność developerską, a także kontynuować działalność prowadzoną dotychczas w ramach Spółkii (wynajem nieruchomości).

Planowany podział pozwoli usprawnić zagospodarowanie wchodzących obecnie w skład majątku Spółki terenów, zgodnie z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli także rozłożyć koszty inwestycji i związane z nimi ryzyka na oddzielne podmioty gospodarcze.

W skład wydzielonego nowym spółkom majątku w szczególności będą wchodzić:

a) prawo wieczystego użytkowania gruntów i związane z nim prawo własności budynków i budowli znajdujących się na tych gruntach

b)umowy najmu dotyczące przekazywanych nieruchomości,

c)umowy związane z obsługą przekazywanych nieruchomości (np. umowy na dostarczanie mediów, umowy z geodetą),

d)ruchomości konieczne dla prowadzenia działalności,

e)środki pieniężne w kasie oraz na rachunku bankowym,

f) prawa majątkowe do dóbr o charakterze niematerialnym (np. autorskie prawa majątkowe do projektów i opracowań urbanistycznych i architektonicznych, prawa do domen internetowych),

g)część zobowiązań kredytowych Spółki związanych z zekazywanymi nieruchomościami,

Określeni pracownicy dzisiejszych wydziałów Spółki będą wykonywali pracę na rzecz nowo utworzonych spółek na podstawie umów o prace zawartych z tymi spółkami.

Podsumowując, z dniem l stycznia 2006 r. dokonano organizacyjnego podziału środków trwałych i nieruchomości, a także dóbr o charakterze niematerialnym należących do Spółki i ich organizacyjnego przydzielenia do nowo utworzonych wydziałów.

Każdy z nowo utworzonych wydziałów jest organizacyjnie zarządzany i obsługiwany przez wydzielone grupy pracowników i członków zarządu Spółki. Zgodnie z planem podziału Spółki dwa z jej wydziałów zostaną wydzielone również formalnie - "przekształcone" w zupełnie oddzielne podmioty gospodarcze (jako dwie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Spółka planuje świadczyć na rzecz nowych spółek usługi zarządzania nieruchomościami (w tym usługi administracyjne i techniczne), w ten sposób, że Spółka nadal będzie dokonywać zakupu np. usług porządkowych czy usług ochroniarskich na potrzeby własne oraz z uwzględnieniem potrzeb nowych spółek, które będą partycypowały w kosztach zakupu tych usług.

Podkreślenia wymaga także fakt, że obecnie zarówno zarząd jak i udziałowcy Spółki prowadzą intensywne działania mające na celu zidentyfikowanie i pozyskanie nowych inwestorów strategicznych z rynku nieruchomości, jako partnerów dla przyszłych spółek wydzielonych.

Mając na uwadze powyżej wskazaną działalność Spółki oraz zaistniałą konieczność wydzielenia dwóch odrębnych spółek, w związku z koniecznością określenia skutków podatkowych planowanego podziału, Spółka wnosi o interpretację przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

ZAGADNIENIA WYMAGAJĄCE INTERPRETACJI

1.Czy składniki majątkowe (aktywa i pasywa) przedstawione w piśmie, szczegółowo opisane w załączniku nr l do niniejszego wniosku, przeznaczone do wydzielenia do nowozawiązywanej spółki z o. o. A stanowią w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP zorganizowaną część przedsiębiorstwa

2.Czy składniki majątkowe (aktywa i pasywa), szczegółowo opisane w załączniku nr 2 do niniejszego wniosku, przeznaczone do wydzielenia do nowozawiązywanej spółki z o. o. B stanowią w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP zorganizowaną część przedsiębiorstwa

3.Czy składniki majątkowe (aktywa i pasywa), szczegółowo opisane w dalszej części wniosku, pozostałe w Spółce i po jej podziale stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP

4.Czy podział Spółki przez wydzielenie dwóch nowozawiązywanych spółek zograniczoną odpowiedzialnością, o których mowa w p. l i 2 powyżej i w okolicznościach opisanych w niniejszym wniosku, spowoduje powstanie po stronie Spółki obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osóbprawnych w chwili wydzielenia

STANOWISKO WNIOSKODAWCY

1.W zakresie zagadnienia zaprezentowanego w pytaniu nr l

Jednym ze sposobów podziału spółki kapitałowej jest podział przez wydzielenie. Istotą tego podziału jest przeniesienie części majątku spółki dzielonej na nowo zawiązaną spółkę (spółki). Podstawowym kryterium, od którego będą uzależnione skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych, jest charakter majątku przekazywanego do spółki (spółek) wydzielonej. Zasadnicze znaczenie ma zatem możliwość przypisania temu majątkowi cech zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika z brzmienia art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z analizy powyższej definicji wynika, że aby zespół wydzielanych składników majątkowych można było uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, muszą zostać spełnione trzy następujące warunki1:

1.do zespołu wydzielanych składników muszą należeć zarówno składniki materialne jak i niematerialne;

2.zespół tych składników musi być wydzielony pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym w spółce dzielonej;

3.zespół tych składników potencjalnie powinien móc stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym oraz w nawiązaniu do załącznika nr l do niniejszego pisma Spółka zamierza wydzielić spółce z o. o.A przykładowo następujące rodzaje składników: działki gruntowe, budynki budowle i inne urządzenia trwale z gruntem związane, prawa do ruchomości, część zobowiązania Spółki z tytułu umowy kredytu bankowego, umowy najmu, umowy z geodetą, prawa autorskie do opracowań dotyczących zagospodarowania przekazanych spółce terenów, dokumentację związaną z wydzielonymi obszarami, prawa majątkowe o charakterze niematerialnym do domen internetowych i gotówkę. Ponieważ wydzieleniu podlegać będą zarówno składniki materialne jak i niematerialne zostanie spełniony pierwszy z powyższych warunków.

Spółka zamierza wydzielić spółce z o. o. A nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane. Są one geodezyjnie wydzielone jako poszczególne działki. Budynki i grunty stanowiące własność Spółki, znajdujące się na poszczególnych działkach są wynajmowane (nowa spółka wstąpi z dniem podziału w prawa i obowiązki z czterech umów najmu). Nowa spółka będzie zatem kontynuowała tę działalność. Przychody uzyskane z najmu będą przychodami tej spółki. Spółka otrzyma także niezbędne do rozpoczęcia działalności środki pieniężne. Z przeznaczonymi do wydzielenia nowej spółce terenami są także związane umowy z geodetą czy umowy z biurami architektonicznymi, które także zostaną przeniesione na spółkę. W rezultacie, aktywa i pasywa, które zostaną przekazane nowej spółce będą odpowiednikiem całego majątku (wraz ze zobowiązaniami), który obecnie wchodzi w skład wydziału A.

Zdaniem Spółki skoro przedmiotowy zespół elementów jest obecnie wydzielony w Spółce w postaci samodzielnie funkcjonującego wydziału, to składniki te wydzielone są zarówno pod względem organizacyjnym, finansowym jak i funkcjonalnym, co oznacza że drugi z warunków określonych w art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP także pozostaje spełniony. Zgodnie z art. 4a pkt 3 ustawy o PDOP przedsiębiorstwo należy definiować zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. W związku z powyższym, na podstawie z art. 55 KC przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. W opinii Wnioskodawcy, zespół składników stanowiący obecnie wydział A, który zostanie wydzielony w odrębną spółkę A Sp. z o. o. potencjalnie może stanowić niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 KC.

W ocenie Spółki zorganizowany zbiór składników majątkowych obejmuje elementy wzajemnie dobrane i złączone organizacyjnie wspólnym przeznaczeniem. Nie będzie to zatem suma poszczególnych składników, ale zorganizowany zespół tych składników. Jednocześnie należy wskazać, że zespół składników przeznaczonych do wydzielenia nowej spółce może stanowić odrębny zakład, co potwierdzone zostało praktyką jego funkcjonowania jako wyodrębnionego finansowo i organizacyjnie wydziału, który pełni także określone funkcje (głównie zarządcze) związane z wydzielonymi mu terenami.

Oznacza to, że wszystkie te części przedsiębiorstwa składające się na wydział A są organizacyjnie połączone w jeden zespół (wyodrębnienie organizacyjne), który samodzielnie realizuje powierzone mu zadania (wyodrębnienie funkcjonalne). Zespół ten jest także wydzielony pod względem finansowym, gdyż osiąga on przychody z tytułu zawartych umów najmu, i w oparciu m.in. o pochodzące z tej działalności środki finansuje on swoją działalność w zakresie zarządzania wchodzącymi w skład jego majątku terenami.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem wnioskodawcy, wskazany powyżej oraz w załączniku nr l do niniejszego pisma zespół składników materialnych i niematerialnych, który zostanie przekazany nowo utworzonej spółce A sp. z o. o. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

2.W zakresie zagadnienia zaprezentowanego w pytaniu nr 2

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, oraz w nawiązaniu do załącznika nr 2 do niniejszego pisma, spółce B sp. z o. o. zostaną przekazane nieruchomości, rzeczy ruchome, wartości niematerialne i prawne, a także wierzytelności i zobowiązania. W szczególności będą to grunty wraz z budynkami i budowlami trwale z tym gruntem powiązane, infrastruktura techniczna, ruchomości niezbędne dla funkcjonowania nowej spółki, zobowiązania kredytowe, a także zobowiązania z tyt. podatku od nieruchomości związane z przekazanymi nieruchomościami oraz szereg umów cywilnoprawnych związanych z przekazanymi terenami (w tym np. sześćdziesiąt umów najmu).

Przedstawione powyżej elementy są obecnie wyodrębnione w postaci jednego z wydziałów Spółki. Oznacza to, że wszystkie te części przedsiębiorstwa są organizacyjnie połączone w jeden zespół (wyodrębnienie organizacyjne), który samodzielnie realizuje powierzone mu zadania (wyodrębnienie funkcjonalne). Zespół ten jest także wydzielony pod względem finansowym, gdyż osiąga on przychody z tytułu zawartych umów najmu, i w oparciu m. in. o pochodzące z tej działalności środki finansuje on swoją działalność w zakresie zarządzania wchodzącymi w skład jego majątku terenami. Poza tym opisywana jednostka organizacyjna posiada wyodrębnione na subkoncie środki finansowe.

Podkreślenia wymaga, że pracownicy wydziału B będą wykonywali pracę na rzecz powstałej na bazie tego wydziału spółki wydzielonej.

Zdaniem wnioskodawcy, tak wyodrębniony zespół składników nie tylko może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, ale w zasadzie stanowi takie przedsiębiorstwo, gdyż jak wskazano powyżej funkcjonuje obecnie jako samodzielny wydział.

W opinii Spółki takie wyodrębnienie przedstawionych powyżej składników zarówno materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) stanowi zgodnie z definicją określoną w art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za zdaniem Spółki tj za kwalifikowaniem przeznaczonych do przekazania zespołów składników (o których mowa w pkt l i 2 powyżej oraz w załącznikach nr l i 2 do niniejszego pisma) jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa jest stanowisko Ministra Finansów, który udzielił w dniu 13 czerwca 2003 r. odpowiedzi na zapytanie poselskie w sprawie kwalifikowania budynku jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Minister wskazał, że "w sytuacji gdy osoba prawna prowadzi działalność deyeloperską oraz organizacyjnie i finansowo wyodrębnioną działalność polegającą na wynajmie lokali w będącym jej własnością budynku, można uznać, że budynek ten oceniany wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, umowami dotyczącymi zawartych umów najmu, zarządzania, dostawy mediów i innymi umowami związanymi z tym budynkiem i działalnością polegającą na najmie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa podatnika".

W ocenie Spółki zaprezentowana w piśmie Ministra Finansów sytuacja odpowiada okolicznościom przedmiotowej sprawy. Zdaniem Wnioskodawcy przedstawione stanowisko Ministra Finansów pozwala stwierdzić, że skoro sam budynek wraz ze związanymi z nim wierzytelnościami i zobowiązaniami, będący przedmiotem najmu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność developerską, to tym bardziej taką zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa będą budynki, budowle, grunty i związane z nimi umowy najmu oraz inne aktywa i pasywa, które Spółka ma zamiar wydzielić do nowych spółek, skoro Spółka prowadzi działalność developerską a nowe spółki będą taką działalność kontynuowały.

Mając powyższe na uwadze, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spełnionych jest nawet więcej warunków niż przesłanek określonych w piśmie Ministra Finansów niezbędnych do zakwalifikowania wydzielonego majątku jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co tym bardziej wskazuje, że można dokonać takiej właśnie kwalifikacji tych mas majątkowych.

4.W zakresie zagadnienia zaprezentowanego w pytaniu nr 3

Przeprowadzony podział Spółki nie spowoduje jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego, co oznacza, że Spółka nie utraci bytu prawnego. Swoją działalność Spółka będzie nadal kontynuowała głównie w oparciu o składniki materialne i niematerialne, które nie podlegały wydzieleniu do Sp. z o. o A. oraz Sp. z o. o. B, w szczególności o pozostałą po podziale w Spółce (ponad 300.000 m2) powierzchnię gruntów. Na gruntach tych znajdują się budynki i budowle trwale z gruntem związane a także liczne ruchomości, które są i będą także po podziale przedmiotem najmu. Działalność Spółki będzie prowadzona także w oparciu o pozostały zespół składników niematerialnych (prawa majątkowe do opracowań urbanistycznych i architektonicznych dotyczących pozostałych w Spółce terenów, prawo do domeny internetowej, licencje itp.). W Spółce pozostanie zatrudniona obecnie załoga oraz część zobowiązania z tytułu kredytu bankowego.

Spółka będzie prowadzić swoją działalność głównie w zakresie:

. zagospodarowywania terenów zgodnie z planem miejscowegozagospodarowania przestrzennego;

. zawierania umów nświadczenia usług administracyjnych na rzecz nowowydzielonych spółek.ajmu z nowymi kontrahentami;

. wynajmowania powierzchni w budynkach na podstawie dotychczasowych umów najmu;

. świadczenia usług administracyjnych na rzecz nowowydzielonych spółek.

Ponadto Spółka będzie prowadzić także inną działalność zgodnie z przedmiotem jej działalności określonym w rejestrze.

W związku z powyższym, mając na uwadze brzmienie art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, pozostałe w Spółce składniki wraz z załogą osobową będą stanowiły, zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zdaniem wnioskodawcy wynika to z tego, że pozostałe w Spółce składniki materiale i niematerialne stanowią wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół, działający w ramach istniejących wydziałów " C i D.

5.W zakresie zagadnienia zaprezentowanego w pytaniu nr 4

Mając powyższe na uwadze, w opinii Spółki podział Spółki będzie zdarzeniem neutralnym z punktu widzenia konsekwencji w podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze, w opinii Spółki podział Spółki będzie zdarzeniem neutralnym z punktu widzenia konsekwencji w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. l pkt 9 ustawy o PDOP przychodem w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną ustalona na dzień wydzielenia.

Zdaniem wnioskodawcy, przedstawiony stan faktyczny nie spowoduje powstania po stronie Spółki zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych z uwagi na to, że zarówno majątek wydzielany i przejmowany przez nowe spółki jak i majątek, który po wydzieleniu pozostanie w Spółce, która nadal będzie prowadzić działalność gospodarczą, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, a głównym bądź jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy o PDOP

Tym samym, w ocenie Spółki, stosownie do treści art. 10 ust l pkt 6 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o PDOP przychód nie powstanie także po stronie udziałowców Spółki. Jeżeli bowiem majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce stanowi zorganizowaną częśćprzedsiębiorstwa, wspólnicy spółki dzielonej nie osiągną przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółkach nowo zawiązanych w momencie wydzielenia.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że otrzymanie przez spółki nowo utworzone części majątku Spółki, nie będzie także dla tych spółek stanowić przychodu. Wniosek taki, w ocenie Wnioskodawcy, należy wyprowadzić z brzmienia art. 12 ust. 4 pkt 4 i art. 10 ust. 2 pkt l ustawy o PDOP. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o PDOP do przychodów podatkowych nie zalicza się bowiem przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Natomiast z treści art. 10 ust. 2 pkt l Ustawy o PDOP wynika, że dla spółki nowo zawiązanej w wyniku podziału nie stanowi dochodu nadwyżka wartości otrzymanego przez te spółkę majątku spółki dzielonej ponad nominalna wartość udziałów przyznanych udziałowcom spółki dzielonej. Spółka załączyła do w/w wniosku następujące załączniki:

1.Lista składników majątkowych (aktywów i pasywów) podlegających wydzieleniu do Sp. z o. o. A

2.;Lista składników majątkowych (aktywów i pasywów) podlegających wydzieleniu do Sp. z o. o. B;

4.Uchwała zarządu Spółki z grudnia 2005 r. w sprawie zmian organizacyjnych w Spółce;

4.Pełnomocnictwo;

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny - Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, co następuje:

ad 1 i 2

Definicja przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art 4a pkt 3 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jednolity: Dz.U z 2000r Nr 54 poz 654 ze zm ).

Art.4a pkt 3 w/w ustawy stanowi, że przedsiębiorstwo - to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Art 55¹ ustawy z dnia 23.04.1964r - kodeks cywilny ( Dz.U Nr 16 poz 93 ze zm ) stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności

-oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części ( nazwa przedsiębiorstwa )

-własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości

-wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne

-koncesje, licencje i zezwolenia

-patenty i inne prawa własności przemysłowej

-majątkowe prawa autorskie i inne majątkowe prawa pokrewn

-tajemnice przedsiębiorstwa

-księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Art 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jednolity: Dz.U z 2000r Nr 54 poz 654 ze zm ) stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki.

Pierwszym ( ale niewystarczającym ) warunkiem jest by "zorganizowana część przedsiębiorstwa" stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych ( w tym zobowiązań ). Konieczne jest więc wystąpienie co najmniej po jednym składniku z tych grup składników majątkowych. Nie jest bowiem możliwe istnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa bez jakichkolwiek w/w składników.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej oraz funkcyjnej ( przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych ). Wyodrębnienie to powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itd. Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przy czym przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymagają, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa przybrała postać prawną samodzielnie sporządzającą bilans.

Wymagane jest także, by zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić ( zorganizować ) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa ( na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość ).

Stosownie do opisanego przez Podatnika stanu faktycznego i zgodnie z powołanym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zbiór składników majątkowych przeznaczonych do wydzielenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością spełnia wszystkie wymienione powyżej przesłanki do uznania ich za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ obejmuje zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych w rozumieniu art 55¹ k.c

Wydzieleniu bowiem podlegać będą zarówno składniki materialne jak i niematerialne ( nieruchomości, rzeczy ruchome, wartości niematerialne i prawne, wierzytelności i zobowiązania ), które stanowią wydzielony organizacyjnie zespół składników w przedsiębiorstwie , samodzielnie realizujący konkretny cel gospodarczy. Osiągać będzie przychody z tytułu zawartych umów najmu i w oparciu m.in. o pochodzące z tej działalności środki sfinansuje on swoją działalność w zakresie zarządzania wchodzącymi w skład jego majątku terenami. Wyodrębnienie finansowe spełnione jest ponadto poprzez odpowiednio prowadzone wewnętrzne rozliczenia księgowe.

Biorąc powyższe pod uwagę - w opinii Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu składniki majątkowe przeznaczone do wydzielenia nowo zawiązanej Spółki A i B stanowią w myśl art 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zorganizowane części przedsiębiorstwa.

ad.3 i 4

Kodeks spółek handlowych przewiduje podział spółki poprzez wydzielenie tj. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, lub nowo zawiązaną. Spółka podlegająca podziałowi nadal istnieje w sensie prawnym, jakkolwiek jej majątek zostaje uszczuplony przez jego przeniesienie ze spółki dzielonej na spółkę istniejącą lub nowo zawiązaną. Struktura ta zbliżona jest do wniesienia wkładu aportowego, ale nim nie jest.

Zgodnie z treścią art 12 ust 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie, także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia.

Majątek ten nie może być wyceniony poniżej ceny rynkowej stosownie do art 14 ust 2-3 ustawy.

Przychód więc nie powstanie w przypadku, gdy majątek pozostający w spółce po wydzieleniu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jego wartość nie stanowi wtedy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Podsumowując powyższe, jeżeli majątek wydzielany i przejmowany przez wydzielone spółki, jak i majątek , który po wydzieleniu pozostanie w spółce dzielonej stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa nie powstaje przychód do opodatkowania na dzień wydzielenia - zarówno po stronie spółki dzielonej, jak i spółek wydzielonych

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny wskazuje, że podział Spółki nastąpi poprzez wydzielenie i przeniesienie na nowo zawiązane spółki z ograniczoną odpowiedzialnością części majątku spółki dzielonej.

Podział wynika z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych .

Spółka dzielona nie zostanie wykreślona z rejestru i nadal będzie prowadzić działalność w oparciu o majątek pozostały po podziale.

W spółce zostanie zatrudniona załoga osobowa i pozostanie część zobowiązania z tytułu kredytu bankowego.

Podlegający wydzieleniu i przeniesieniu na spółkę nowo zawiązaną majątek spółki dzielonej stanowi wyodrębniony organizacyjnie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji zadań gospodarczych polegających na: zagospodarowaniu terenów zgodnie z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego, zawieraniu umów najmu z nowymi kontrahentami, wynajmowaniu powierzchni, świadczeniu usług administracyjnych na rzecz nowo wydzielonych spółek oraz pozostałą działalność zgodnie z wskazaną w rejestrze sądowym - który zarazem może być niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym te zadania.

Planowany podział ma na celu usprawnienie zarządzania oraz optymalizację i redukcję kosztów.

W świetle powyższego - podział spółki jak wyżej nie spowoduje powstania zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie spółki dzielonej z uwagi na to, iż zarówno majątek wydzielany i przejmowany, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej, która nadal będzie prowadzić działalność gospodarczą stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że:

-składniki majątkowe przeznaczone do wydzielenia do nowozawiązanych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz pozostałe w spółce po jej podziale wypełniają definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

-podział spółki poprzez wydzielenie dwóch nowozawiązanych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie spowoduje po stronie spółki dzielonej obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj