Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/234/DJW/06
z 24 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/234/DJW/06
Data
2006.07.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
przyspieszona amortyzacja
używany środek trwały


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo dla celów podatkowych została ustalona wartość początkowa samochodu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawarte we wniosku złożonym dnia 31 maja 2006 roku, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że nabył Pan na własne potrzeby w Niemczech samochód osobowy Ford Fiesta 1,25 używany - rocznik 1998. Wg umowy stwierdzającej nabycie jest to samochód używany, uszkodzony, cena nabycia opiewa na 400 EUR. Po dokonanych naprawach, na które brak rachunków samochód został zarejestrowany na osobę fizyczną. Po roku użytkowania samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wartość początkowa została ustalona w oparciu o rynkową wartość samochodu przy uwzględnieniu wartości ubezpieczeniowej na kwotę 10.700 PLN. Z uwagi na fakt, iż samochód był używany zastosowano 30 miesięczny okres amortyzacji

W związku z powyższym zadaje Pan następujące pytanie, czy prawidłowo dla celów podatkowych została ustalona wartość początkowa samochodu.

Stoi Pan na stanowisku, iż kluczową sprawą przy wprowadzaniu środka trwałego do ewidencji jest ustalenie jego wartości początkowej. W przypadku, gdy podatnik wprowadza do ewidencji środków trwałych swój prywatny samochód, wartość początkową samochodu ustala się zgodnie z art. 22g pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Można więc wprowadzić do ewidencji środków trwałych samochód w wartości początkowej określonej przez zakład ubezpieczeniowy jedynie wówczas, gdy kwota ta jest równa bądź niższa od wartości rynkowej samochodu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą chce wykorzystywać swój samochód osobowy wyłącznie na potrzeby związane z tą działalnością, wówczas może podjąć decyzję o zaliczeniu samochodu do środków trwałych firmy i wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych.

Zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych regulują przepisy art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. W myśl art. 22g ust. 8 w/w ustawy jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

W związku z powyższym przyjąć należy, iż w Pana przypadku wycena wartości początkowej samochodu winna być dokonana w oparciu o cenę nabycia wynikającą z umowy oraz wydatki faktycznie poniesione na naprawę i nie powinna być wyższa od cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj