Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/443-117/05/PG/3283
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/443-117/05/PG/3283
Data
2006.01.12



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
faktura korygująca
podatek
potwierdzenie odbioru


Pytanie podatnika
W którym miesiącu należy rozliczyć faktury VAT korygujące sprzedaż wystawione w latach 2000-2002, dla których potwierdzenia odbioru uzyskano dopiero w 2005 r.?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 17.11.2005 r. (doręczonego w dniu 18.11.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik przedstawia następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca w latach 2000-2002 wystawił swoim klientom faktury korygujące sprzedaż z tytułu udzielonych rabatów lub zwrotów towaru. Dla części wystawionych i wysłanych faktur korygujących Firma nie otrzymała potwierdzeń odbióru pomimo wysyłanych w tej sprawie pism do odbiorców.
Stosowne potwierdzenia odbioru faktur korygujących Spółka uzyskała dopiero na przestrzeni miesięcy września i października 2005 r.
W związku z powyższym Podatnik uważa, że powinien rozliczyć faktury korygujące sprzedaż wystawione w latach 2000-2002 w deklaracji VAT-7 złożonej za miesiące, w którym uzyskano potwierdzenia odbioru faktur korygujących.
Naczelnik tut. Urzędu analizując powyższe zagadnienie potwierdza stanowisko Wnioskodawcy.
Zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 95, poz. 798) w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. W myśl § 16 ust. 4 sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3,wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99, ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 53 ze zm.).W świetle cytowanych wyżej przepisów orzec należy, iż Spółka nabyła prawo do zmniejszenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano stosowne potwierdzenia odbioru faktur korygujących. Obecnie Obowiązujące przepisy podatkowe nie wprowadzają ograniczeń czasowych pomiędzy datą wystawienia faktury korygującej, a datą otrzymania potwierdzenia jej odbioru dla celów obniżenia podatku należnego. Jak wynika z treści pisma, część faktur korygujących, wystawionych jeszcze na gruncie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.), dotyczyła przyznanych rabatów. Przy ocenie możliwości obniżenia obecnie podatku należnego z tego tytułu, należy mieć na uwadze obowiązującą wówczas regulację zawartą w art. 15, ust. 2 tej ustawy. Na podstawie ww. przepisu, przyznane rabaty obniżały obrót (i podatek), jeżeli przyznane zostały w ciągu roku, licząc od dnia wydania towaru (wykonania usługi). Zakładając, że warunek ten został spełniony stanowisko Podatnika uznać należy za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj