Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3-415-19/06
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3-415-19/06
Data
2006.08.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
należności nieściągalne
odpisy aktualizujące


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako odpisy aktualizujące należności nie zapłacone przez kontrahentów, które nie są przedawnione ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje Pani stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem przesłanym za pośrednictwem poczty do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie (data wpływu 09.05.2006 r.) - przekazanym na podstawie art. 15 i art. 17 ustawy Ordynacja podatkowa do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie - zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 z późn. zm.), w którym – jako wspólniczka Sp.J. – przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:

Spółka zawarła transakcje dotyczące sprzedaży towarów z następującymi firmami:
1. „C” Sp.z o.o. z siedzibą w ........ (transakcja z 2003 r.)
2. Przedsiębiorstwem Produkcyjnym „H” S.A. z siedzibą w ..... (transakcja z 2004 r.).
Nabywcy towarów o których mowa wyżej nie uregulowali należności.

Spółka „C” została postawiona w stan upadłości z opcją likwidacji natomiast P.P. „H” zostało postawione w stan upadłości z możliwością zawarcia układu, przy czym postępowania upadłościowe odnośnie obu firm nie zostały zakończone.

Na potwierdzenie powyższego przedłożyła Pani następujące dokumenty:
ad.1./ odnośnie Spółki „C”
- kopię prawomocnego wyrok Sądu Okręgowego ...... Wydział Gospodarczy z dnia 30. 03. 2004 r. nakazującego „C” zapłatę łącznej należności 96.913,44 zł,
- kopię informacji Syndyka masy upadłościowej „ C” o ogłoszeniu przez Sąd Rejonowy w ..... postanowieniem z dnia 09.03.2005 r. upałości z opcją likwidacji „C” Sp. z o.o.,
- kopię wniosku Komornika Sądowego Rewiru VII przy Sadzie Rejonowym w ..... o wszczęciu egzekucji przeciwko dłużnikowi „C”
ad.2/ odnośnie P.P. „H”
- kopię postanowienia Sądu Rejonowego w Kaliszu V Wydział Gospodarczy z dnia 06.07.2005 r. sygn. akt .... stwierdzającego upadłość dłużnika P.P. „H” S.A. w ..... z możliwością układu.

W związku z tym zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z zapytaniem „czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów należności nie zapłacone przez w/w kontrahentów” ... - prezentując własne stanowisko w sprawie, że nieściągalne wierzytelności, które na dzień sporządzenia wniosku nie są przedawnione można zaliczyć warunkowo w koszty uzyskania przychodów jako odpisy aktualizujące. Odpisy te mogą znaleźć się w kosztach 2005r w dacie wszczęcia postępowania upadłościowego na podstawie art. 35b ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości z możliwością korekty zapisów w księgach rachunkowych.

W związku z powyższym zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, tutejszy organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizacyjnych, z tym, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 14 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 23 ust. 3 cytowanej ustawy zgodnie, z którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną w szczególności, gdy:
1. dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidacje majątku, albo
2. zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego lub na wniosek dłużnika zostało wszczęte postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, albo
3. wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, albo
4. wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika na drodze powództwa sądowego.

Należy przy tym zauważyć, że art. 23 ust. 1 pkt 21 ww. ustawy, poprzez odniesienie do przepisów ustawy o rachunkowości precyzuje katalog należności, od których odpisy aktualizujące (po spełnieniu pozostałych warunków) stanowią koszty uzyskania przychodów.

Tak więc wartość należności aktualizuje się w oparciu o art. 35b ust. 1 ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz. U z 2000r. Nr 76. poz. 694 z późn. zm.) uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty poprzez dokonanie odpisu aktualizującego, w odniesieniu do dłużników postawionych w stan likwidacji lub stan upadłości (...).

Jak wynika z powyższego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w pewnych sytuacjach uznają odpisy aktualizujące należności za koszt uzyskania przychodu, jednakże muszą być spełnione dwa warunki:
- uprzednio wierzytelność była zaliczona do przychodów należnych,
- nieściągalność tych wierzytelności była uprawdopodobniona w sposób określony w art. 23 ust. 3. wyżej powołanej ustawy.

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym wnioskodawca może w momencie wszczęcia postępowania upadłościowego z opcją likwidacji oraz upadłościowego z możliwością zawarcia układu dokonać odpisów aktualizujących i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, bowiem przedmiotowe wierzytelności były zaliczone na podstawie art. 14 do przychodów należnych a nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona w sposób wskazany przez ustawodawcę w art. 23 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że P.W. „C” Sp.J. spełniła w/w warunki t.j.:
- na podstawie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedmiotowe wierzytelności zostały zaliczone do przychodów należnych z prowadzonej działalności gospodarczej,
- z dniem 09 marca 2005 r. została ogłoszona upadłość z opcją likwidacyjną dłużnika „C” Sp. z o.o. w ..... oraz w dniu 6 lipca 2005 r. została ogłoszona upadłość z możliwością zawarcia układu dłużnika Przedsiębiorstwo Produkcyjne „H” S.A. w ..... .

Zgodnie z art. 22 ust. 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty związane z działalnością gospodarczą podlegają zarachowaniu w tym roku podatkowym, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące, że koszty te spełniają wymogi do uznania ich za koszty uzyskania przychodu .

Wobec powyższego P.W. „C” Sp.J. w ....., której jest Pani udziałowcem, w oparciu o przepisy art. 35b ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) może dokonać odpisów aktualizujących przedmiotowych wierzytelności i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w księgach rachunkowych 2005 r. w miesiącu w którym nieściągalność należności została uprawdopodobniona.

Dodatkowo informuję, że powyższa informacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w stanie prawnym obowiązującym w dacie tych zdarzeń. Przedstawiona interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj