Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/203/DJW/06
z 29 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/203/DJW/06
Data
2006.06.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podział majątku dorobkowego
sprzedaż mieszkania


Pytanie podatnika
Czy sprzedaz nieruchomości przejętej na 100% własność w drodze umowy częściowego podziału majątku dorobkowego podlega 10% podatkowi od sprzedaży.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 10 maja 2006 roku, uzupełnionym dnia 27 czerwca 2006 roku, w za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że dnia 28 kwietnia 2006 roku dokonała Pani sprzedaży nieruchomości, którą nabyła Pani wspólnie z małżonkiem 6 lipca 1999 roku i przejęła na 100% własność w drodze umowy częściowego podziału majątku dorobkowego z dnia 27 sierpnia 2002 roku. Jak wynika z umowy częściowego podziału majątku dorobkowego zawartej w dniu 27 sierpnia 2002 roku aktem notarialnym Repertorium A nr 6218/2002 dokonanie częściowego podziału majątku dorobkowego odbyło się bez spłat i dopłat.

Stoi Pan na stanowisku, iż w tym przypadku nie obowiązuje 10% podatek od sprzedaży nieruchomości.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a/ ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów (z pewnymi zastrzeżeniami) jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Za datę nabycia nieruchomości, o której mowa w wyżej cytowanym przepisie, w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego pod warunkiem, że wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości przekracza jej udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej nieruchomości (której wartość przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym) należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego. Inaczej mówiąc, nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeżeli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty, gdyż mieści się w udziale jaki małżonkom przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz z załączonej kserokopii umowy częściowego podziału majątku dorobkowego wynika, że w rozpatrywanej sprawie, podział majątku wspólnego został dokonany nieodpłatnie, bez spłat i dopłat. Wartość nieruchomości nabytej w wyniku podziału majątku dorobkowego mieści się w udziale jaki przysługuje Wnioskodawczyni w majątku dorobkowym. W związku z tym za datę nabycia całości przedmiotowej nieruchomości należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, tj. 6 lipca 1999 roku. W rozpatrywanym stanie faktycznym pięcioletni okres posiadania nieruchomości biegnie od końca 1999 r., w którym nastąpiło nabycie nieruchomości (upłynął zatem z dniem 31.12.2004 r.). W świetle powyższego uzyskany przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości jest w całości zwolniony z opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj