Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
ADII/J-K/415/5/06
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ADII/J-K/415/5/06
Data
2006.07.04



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy prawidłowe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości należności, które zakwestionowane zostały przez dłużnika na drodze postępowania sądowego, w stosunku do których Sąd wydał wyrok oddalający roszczenie podatnika o zapłatę.


W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wskazuje, że w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w roku 2004 świadczył na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej w Poznaniu usługi polegające na przeprowadzeniu inwentaryzacji budynków będących w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej. Za wykonane usługi podatnik w roku 2004 wystawił faktury VAT i zaliczył je do przychodów zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w dacie ich wystawienia. W związku z brakiem zapłaty za wykonane usługi podatnik w roku 2005 wystąpił do Sądu Rejonowego w Poznaniu o wydanie nakazu zapłaty. W dniu 31.03.2005r. Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał nakaz zapłaty, którym orzekł zgodnie z żądaniem pozwu. W dniu 29.04.2005r. pozwana Spółdzielnia Mieszkaniowa złożyła sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty i wniosła o oddalenie powództwa wskazując, że powód nie wykonał swojego zobowiązania wynikającego z umowy oraz że pozwana nie zaakceptowała zapłaty.Jako uzupełnienie stanu faktycznego podatnik do wniosku dołączył wyrok Sądu Rejonowego w Poznaniu z dnia 29.07.2005r oraz wyrok Sądu Okręgowego z dnia 07.12.2005r. Wyrokiem z dnia 29.07.2005r. Sąd Rejonowy oddalił powództwo o zapłatę. W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, że zgromadzony materiał dowodowy w sprawie „ (... ) nie jest materiałem wystarczającym do uznania, że pozwany jest dłużnikiem powoda z tytułu jakiejkolwiek łączącej strony umowy”. Ponadto „ ( ... ) faktury same w sobie nie stanowią dowodu wykonania zobowiązania (... ), czyli powód ( podatnik ) „ ( ... ) nie udowodnił swojego roszczenia ani co do zasady ani co do wysokości”.Wniesiona przez podatnika apelacja od wyroku Sądu I Instancji została oddalona przez Sąd II Instancji i wyrok oddalający powództwo o zapłatę stał się ostateczny.

Zdaniem podatnika zgodnie z art. 23 ust.1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisy aktualizujące wartość należności nie są kosztami uzyskania przychodów, z tym, że kosztami uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona do przychodów na podstawie art. 14 w/w ustawy, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 23 ust. 3 pkt 4, zgodnie z którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną w szczególności gdy wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika na drodze postępowania sądowego. Zdaniem podatnika wniesienie przez dłużnika sprzeciwu od wydanego przez Sąd nakazu zapłaty jest dostatecznym uprawdopodobnieniem nieściągalności wierzytelności i wartość należności, która zaliczona została zgodnie z art. 14 cytowanej ustawy do przychodów może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym w którym nastąpiło zakwestionowanie należności tj. w 2005 roku.

Organ podatkowy nie zgadza się ze stanowiskiem podatnika.

Zgodnie z art.14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ za przychody z działalności, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W związku z tym przychody wykazuje się do opodatkowania niezależnie od tego, czy zostały opłacone, bowiem zgodnie z treścią przepisu art. 14 ust. 1c za datę powstania przychodu uważa się /z zastrzeżeniami wynikającymi z ust. 1e-1g/ dzień wystawienia faktury /rachunku/, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.Równolegle do w/w przepisów podatkowych stanowiących obowiązek podatkowy ustawodawca wprowadził możliwość zarachowania w koszty uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności.

Co do zasady wierzytelności nie są kosztami uzyskania przychodów, ale w ściśle określonych sytuacjach mogą one ten koszt stanowić. Taka konstrukcja możliwa jest przy zastosowaniu treści przepisów wynikających z art. 23 ust. 1 pkt 20 i pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wierzytelności uznane przez przedsiębiorcę za nieściągalne, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu w/w przepisów, podzielone zostały na dwie grupy:1/ wierzytelności odpisane jako nieściągalne oraz2/ wierzytelności objęte odpisem aktualizującym.Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art.14 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust.3Zgodnie z art. 23 ust.3 nieściągalność wierzytelności, w przypadku określonym w ust.1 pkt 21, uznaje się za uprawdopodobnioną, w szczególności gdy:

1. dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku albo

2. zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego lub na wniosek dłużnika zostało wszczęte postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, albo

3. wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, albo

4. wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika, na drodze powództwa sądowego.

Ze względu na użyty przez ustawodawcę zwrot „ w szczególności”, katalog uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności jest otwarty, mogą zatem istnieć inne okoliczności tego uprawdopodobnienia. Jeżeli nie zachodzą okoliczności wymienione w ustawie , to wierzyciel musi zgromadzić takie dowody i przedstawić takie fakty, które będą pozwalały na wyciągnięcie wniosku, że istnieje duże prawdopodobieństwo nieściągnięcia wierzytelności.Należy w tym miejscu wskazać, że uprawdopodobnienie, o którym mowa w powołanym przepisie, to tylko prawdopodobieństwo wystąpienia określonego zdarzenia, w tym przypadku nieściągalności wierzytelności a nie jego udowodnienie.

Według podatnika wystarczającym uprawdopodobnieniem nieściągalności wierzytelności jest złożenie przez dłużnika sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego na drodze powództwa sądowego.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny, a w szczególności wyrok Sądu Rejonowego z dnia 29.07.2005r. w którym Sąd orzekł, że wierzytelność, a więc zobowiązanie dłużnika wobec wierzyciela do świadczenia pieniężnego nie istnieje należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania przepisy art.23 ust. 3 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponieważ przedmiotowa usługa nie była wykonana ( co orzekł Sąd ) nie istniały przesłanki do wystawienia faktur. W związku z tym przychody zaewidencjonowane w 2004 roku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów były nienależne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Grunwald informuje, że ma Pan prawo do skorygowania przychodów za 2004 rok poprzez złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem podatkowym w trybie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. –Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego i prawnego po dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj