Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/25/2006
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/25/2006
Data
2006.08.04



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
umowa leasingu
usługi naprawy pojazdów samochodowych


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów fakturę dotyczącą naprawy samochodu ciężarowego, który nabyliśmy w ramach umowy leasingu.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) w odpowiedzi na wniosek z dnia 16 czerwca 2006 roku (uzupełniony w dniu 07 i 21 lipca 2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatku dotyczącego naprawy samochodu ciężarowego (ciągnik siodłowy) marki SCANIA, który użytkowany jest w ramach umowy leasingu.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w 2005 roku Spółka zawarła umowę leasingu.W trakcie użytkowania przedmiotu leasingu uszkodzeniu uległ silnik leasingowanego samochodu, co uniemożliwiło dalsze korzystanie z samochodu. Całkowity koszt naprawy samochodu według faktury VAT wystawionej przez (...) wyniósł 25544,62 zł netto, VAT 5619,83 zł.

Z opisanego stanu faktycznego i przedstawionej umowy leasingu wynika, że przedmiotowy ciągnik siodłowy przez okres trwania umowy pozostaje własnością finansującego (leasingodawcy), który w czasie trwania umowy dokonuje odpisów amortyzacyjnych z tytułu jego użytkowania.

Korzystający (leasingobiorca), zgodnie z ogólnymi warunkami umowy ponosi niezależnie od opłat leasingowych: koszty utrzymania (eksploatacji), wszelkie opłaty, mandaty, grzywny i inne ciężary pozostające w bezpośrednim lub nawet pośrednim związku z umową leasingu lub posiadaniem i użytkowaniem przedmiotu leasingu, chociażby te obciążenia i ciężary - na podstawie obowiązujących przepisów prawa - dotyczyły właściciela lub samoistnego posiadacza przedmiotu leasingu.

Zgodnie z art. 22, ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Umowa leasingu i żaden z przepisów mających zastosowanie do przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego nie wyłącza możliwości odniesienia kosztów remontu przedmiotowego samochodu w ciężar kosztów uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że naprawa związana z wymianą silnika na nowy, mająca na celu jedynie przywrócenie stanu pierwotnego samochodu ciężarowego, pozwalającego na jego ponowne użytkowanie, bez względu na wysokość wydatku można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W związku z tym postanawiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj