Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.IV-415/9/2006
z 12 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV-415/9/2006
Data
2006.06.12



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
internet
sprzedaż akcji
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy składając zeznanie PIT-38 mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatek na przyłączenie do Internetu, miesięczne opłaty za Internet oraz zakup komputera przenośnego?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 22 ust. 1,art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.03.2006 r. (data wpływu do tut. organu 22.03.2006 r.), uzupełniony pismem w dniu 18.05.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w pani indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, postanawia uznać, że przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 22.03.2006 r. wpłynął do tut. organu pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W dniu 18.05.2006 r. wniosek został uzupełniony. Opisany przez panią stan faktyczny dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Pyta pani czy składając zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) (PIT-38) może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatek na przyłączenie do Internetu, miesięczne opłaty za Internet oraz zakup komputera przenośnego. Poniesione wydatki służą do korzystania z internetowego rachunku w biurze maklerskim, do składania zleceń przez Internet, a także do śledzenia bieżących notowań giełdowych przez Internet. Pani zdaniem wydatki te powinny stanowić koszt uzyskania przychodu, gdyż są konieczne do uzyskania dochodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodu z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Aby zatem określony wydatek z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika,
  • celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów,
  • wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23, stanowiącej katalog wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Opłata za przyłączenie Internetu oraz opłaty miesięczne za korzystanie z Internetu, w tym również zakup komputera przenośnego nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy, jako te, które nie uważa się za koszt uzyskania przychodu. Natomiast celem ich poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów. W odniesieniu do Internetu czy komputera, posiadających szerokie zastosowanie i rożne możliwości wykorzystania nie jest możliwe potwierdzenie, że użytkowanie ich dotyczy wyłącznie korzystania dla potrzeb obrotu papierami wartościowymi. Dlatego nie można wydatków tych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj