Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-356/415/JS/06
z 25 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-356/415/JS/06
Data
2006.08.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
darowizna
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy amortyzacja od wartości początkowej środków trwałych, ustalonej zgodnie z art. 22g ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wchodzących w skład otrzymanego przedsiębiorstwa, będzie dla spółki kosztem uzyskania przychodu?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.06.2006r., stwierdza, iż odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych, ustalonej zgodnie z art. 22g ust. 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią koszt uzyskania przychodów.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 22.06.2006r. (data wpływu 12.07.2006r.), uzupełnionym w dniu 21.07.2006r., zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Pani ojciec, jako jedyny właściciel firmy budowlanej, zamierza przekazać tytułem darowizny Pani i Pani siostrze zorganizowane przedsiębiorstwo obejmujące składniki majątku trwałego, obrotowego, zobowiązania i kapitały własne. Ojciec prowadzi wyłącznie sprzedaż opodatkowaną. Darowizna dokonana będzie na rzecz dwóch córek pozostających w I grupie podatkowej i chcą Panie skorzystać ze zwolnienia zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn, składając oświadczenie, że zakład ten będzie prowadzony przez Panie w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia darowizny. Zamierzają Panie założyć spółkę cywilną, by w tej formie prowadzić zakład.

W związku z powyższym zwraca się Pani z pytaniem: Czy amortyzacja od wartości początkowej środków trwałych, ustalonej zgodnie z art. 22g ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wchodzących w skład otrzymanego przedsiębiorstwa, będzie dla spółki kosztem uzyskania przychodu?

Sformułowała Pani także własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: W chwili przyjęcia darowizny, w zawiązanej spółce cywilnej, dla celów podatkowych zostanie ustalona wartość początkowa środków trwałych wchodzących w skład otrzymanego przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 22g ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od tak ustalonej wartości środków trwałych będzie naliczana amortyzacja, która zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a będzie stanowiła koszty uzyskania przychodów dla spółki.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) powołanej ustawy za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W tym bowiem przypadku, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodów będą odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 22a-22o, jednakże z uwzględnieniem art. 23 omawianej ustawy. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) powołanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli:- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub- dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Zatem odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych w drodze darowizny nie zostały powyższym przepisem wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Przepisy art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują sposób określania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Stosownie do art. 22g ust. 15 powołanej ustawy, w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa, albo jego zorganizowaną częścią a wartością składników mienia, nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.

W przedstawionym stanie faktycznym Pani ojciec zamierza w drodze darowizny przekazać Pani i Pani siostrze przedsiębiorstwo budowlane, a Panie zamierzają prowadzić otrzymane przedsiębiorstwo w formie spółki cywilnej. Zatem w świetle powyższych przepisów, wartość początkową środków trwałych, wchodzących w skład nabytego w drodze darowizny przedsiębiorstwa, należy ustalić w oparciu o cyt. wyżej art. 22g ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a odpisy amortyzacyjne od tak ustalonej wartości początkowej stanowią koszt uzyskania przychodów.

Ponadto należy zaznaczyć, iż na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, podatnikiem tego podatku jest osoba fizyczna, nie zaś spółka cywilna. W świetle art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy przychody z udziału w spółce cywilnej u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, a w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Powyższe zasady stosuje się również do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj