Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-44/GJ/06
z 25 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-44/GJ/06
Data
2006.07.25



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
praca małżonka
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy wypłacane przez spółkę cywilną jako pracodawcę wynagrodzenie żonie wspólnika będzie stanowić koszt uzyskania przychodów spółki?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa /t.j. z 2005r., Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn. zm. / , art. 8 ust. 2 oraz art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./, art. 3 ustawy z dnia 26.06.1974r. - Kodeks Pracy / t.j. z 1998r., Dz. U. nr 21, poz. 94 z późn. zm./ w związku z wnioskiem z dnia 26.04.2006r., uzupełnionym w dniu 19.06.2006r. w sprawie uznania jako koszt uzyskania przychodów w spółce cywilnej wartości pracy żony jednego ze wspólników , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy i uznaje je za nieprawidłowe .


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca - spółka cywilna zamierza zatrudnić na umowę o pracę żonę jednego ze wspólników. Czy wypłacane wynagrodzenie będzie stanowić koszt uzyskania spółki?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy tak, ponieważ pracodawcą żony wspólnika będzie spółka cywilna, a nie jej mąż.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm./ nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Praca żony wspólnika świadczona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez spółkę , której wspólnikiem jest mąż zatrudnionej niezależnie od tego, w jakiej formie jest wykonywana/ czy to bezumownie, czy też na podstawie umowy o pracę, czy też umowy zlecenia lub umowy o dzieło/, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym nie stanowi kosztu uzyskania przychodu - wyrok NSA z 7 lutego 2001r., sygn. Akt I SA/Gd 2349/98, niepubl./.

W przepisie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wyraźnie określił, że dla wspólnika wynagrodzenie współmałżonka nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, ale również pozostali wspólnicy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości pracy małżonki wspólnika.

Mając na uwadze powołane uregulowanie , zdaniem organu podatkowego w Pruszkowie fakt , że spółka cywilna w przedmiotowej sprawie jest pracodawcą żony wspólnika nie ma tutaj znaczenia. W orzecznictwie sądowym mimo kontrowersji w tym zakresie przeważa stanowisko , że art. 3 ustawy z dnia 26.06.1974r. - Kodeks Pracy / j. t. z 1998r. , Dz. U. nr 21, poz. 94 z późn. zm./ przesądza o podmiotowości prawnej spółki cywilnej w zakresie stosunków pracy. Zgodnie z w/w art. 3 kodeksu pracy pracodawcą jest jednostka organizacyjna , choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna , jeżeli zatrudniają one pracowników. Spółka cywilna nie posiadając osobowości prawnej jest jednostką organizacyjną, której działanie polega na dążeniu wspólników do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, posiada określony sposób kierowania i reprezentacji jej spraw.

W zakresie przepisów podatkowych spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Są nimi wyłącznie wspólnicy spółki cywilnej. I mimo , że spółka w zakresie podatku dochodowego prowadzi jedną księgę podatkową , ustawodawca podatnikom będącym wspólnikami spółek nie będących osobą prawną nakazuje określać proporcjonalnie do ich praw w udziale w zysku spółki : przychody oraz koszty uzyskania przychodów . Skoro zatem zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenie żony wspólnika nie jest kosztem uzyskania przychodów ani dla niego, ani też dla pozostałych wspólników fakt, że w umowie o pracę z małżonką jednego ze wspólników spółki cywilnej jako pracodawca wymieniona jest spółka nie wpływa w żaden sposób na te koszty. Wynagrodzenie nie staje się kosztem spółki.

Reasumując , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy w zakresie uznania wydatku z tytułu wynagrodzenia żony wspólnika za koszt uzyskania przychodów tylko z tej przyczyny , że zatrudniła ją spółka. Takie rozumowanie nie znajduje uzasadnienia w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawodawca nie uzależnia zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podmiotu, z którym zawarta jest umowa o pracę małżonki jednego ze wspólników spółki cywilnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj