Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-174/2006/JD
z 16 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-174/2006/JD
Data
2006.03.16



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się o interpretację przepisów dotyczących terminu wystawiania faktury VAT oraz sposobu dokumentacji transakcji przy wystawianiu faktury w innym terminie niż dzień wydania towaru.


POSTANOWIENIE


W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 9 stycznia 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 16 stycznia 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskodawca zwraca się o interpretację przepisów dotyczących terminu wystawiania faktury VAT oraz sposobu dokumentacji transakcji przy wystawianiu faktury w innym terminie niż dzień wydania towaru. Zdaniem Spółki:

1) jest ona zobowiązana do wystawienia faktury VAT na żądanie nabywcy nie prowadzącego działalności gospodarczej w okresie 3 miesięcy od dnia wydania towaru;

2) podstawą do wystawienia faktury, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi zgłosił żądanie wystawienia faktury po dniu wydania towaru lub wykonaniu usługi wedle Spółki, jest paragon z kasy fiskalnej;

3) w sytuacji, gdy żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy, Spółka nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT;

4) nie ma ona obowiązku wystawienia faktury, gdy nabywca towaru lub usługi nie posiada paragonu z kasy fiskalnej dokumentującego sprzedaż, mimo, że od dnia wydania towaru lub wykonania usługi nie upłynęły 3 miesiące.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), nakłada na Podatników, o których mowa w art. 15, obowiązek wystawienia faktury stwierdzającej w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Na podstawie art. 106 ust. 4 ww. ustawy, Podatnicy, o których mowa w ust. 1- 3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. W związku z powyższym obowiązek wystawienia faktury na rzecz nabywcy nie prowadzącego działalności gospodarczej następuje dopiero na jego wniosek.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania normuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r., Nr 95, poz. 798). Faktura powinna zawierać, co najmniej, elementy zawarte w § 9 ww. rozporządzenia.

Brzmienie § 13 cytowanego rozporządzenia nakłada na Podatnika obowiązek wystawienia faktury w terminie siedmiu dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i § 15. Dotyczy to sytuacji, gdy sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury bezpośrednio przy dokonywaniu sprzedaży. Jednakże art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług przyznaje nabywcy prawo do żądania wystawienia faktury, nie określając jednocześnie terminu w jakim nabywca towaru lub usługi może żądać wystawienia faktury za nabyty towar lub usługę. Zgodnie z art. 87 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi. Należy zaznaczyć, iż brzmienie cytowanego przepisu nie wyklucza możliwości wystawienia faktury VAT po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu problematyka przedstawiona w pytaniu 4), dotyczącym obowiązku wystawienia faktury, gdy nabywca towaru lub usługi nie posiada paragonu z kasy fisklanej dokumentującego sprzedaż, nie jest regulowana prawem podatkowym, w związku z tym organ podatkowy nie jest uprawniony do udzielenia interpretacji w tym zakresie.

Reasumując, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu. Zażalenie należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno być opatrzone znakami opłaty skarbowej (podanie 5 zł, każdy załącznik 0,5 zł).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj