Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-41/GJ/06
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-41/GJ/06
Data
2006.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podział zysku
spółka cywilna
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
Czy przychód otrzymany w związku ze zwrotem wkładów wniesionych do spółki cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / j.t. Dz. U.z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm. / , art. 8 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 50 , art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./, § 27 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów / Dz. U. 152, poz. 1475 z późn. zm./, art. 868 oraz art. 871 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm./ w związku z wnioskiem z dnia 10.04.2006r. w sprawie opodatkowania przychodu otrzymanego w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółce cywilnej , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe .


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce cywilnej. Zamierza z niej wystąpić. Czy przychód otrzymany w związku ze zwrotem wkładów wniesionych do spółki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym fakt zwrotu części majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Ocena prawna stanowiska:

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej pociąga za sobą ściśle określone konsekwencje prawne i faktyczne związane z koniecznością dokonania pomiędzy wspólnikami podziału majątku spółki cywilnej i zwrotu wkładów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm./. Zgodnie z art. 871 Kodeksu Cywilnego wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się :

1. w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w razie braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.

2. ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników , jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

W związku ze zwrotem wkładu ustępującemu wspólnikowi nie powstaje u niego obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych . Zastosowanie ma wówczas przepis art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / t.j. z 2000r., Dz. U. nr 14, poz. 176 z późn. zm./, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Spółka cywilna nie będąc podatnikiem podatku dochodowego / podatnikami są wspólnicy proporcjonalnie do ich prawa w udziale w zysku / nie osiąga zysku. Zysk ten ściśle związany z osobami poszczególnych wspólników, stanowi ich dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Kwestię podziału i wypłaty zysku w spółce cywilnej reguluje art. 868 Kodeksu Cywilnego . Artykuł ten w § 1 wprowadza zasadę, że wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysków dopiero po rozwiązaniu spółki. Od tej zasady wprowadzono wyjątek w § 2 w/w art. - gdy spółka została zawarta na czas dłuższy, wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysków z końcem każdego roku obrachunkowego. I w takiej sytuacji niezależnie od tego , czy zyski są wypłacane poszczególnym wspólnikom, czy też pozostawione na finansowanie działalności gospodarczej, po stronie wspólników powstaje obowiązek comiesięcznego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy/ liniowy lub według skali podatkowej/. Z chwilą wystąpienia wspólnika nie powstaje taki obowiązek, przyjęcie innego stanowiska powodowałoby podwójne opodatkowanie- raz na etapie ustalania zaliczek na podatek dochodowy od dochodu z udziału w spółce a następnie w momencie wypłaty zysku.

Niezależnie od powyższego należy pamiętać , że opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlega przychód uzyskany w formie pieniężnej przez występującego wspólnika od tej części remanentu sporządzonego na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej , która przypada na niego zgodnie z udziałem określonym w umowie spółki. W sytuacji zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności , przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów / Dz. U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm./ wymagają sporządzenia remanentu / § 27 ust. 1 rozporządzenia/. Spis z natury powinien obejmować towary handlowe, materiały, wyroby gotowe , braki , a w razie likwidacji działalności również wyposażenie. Jeżeli przedsiębiorca , występujący ze spółki cywilnej nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej , jest zobowiązany do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego / art. 44 ust. 4 ustawy / zgodnie z zasadami określonymi w art.24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od tej części remanentu, która przypada na niego zgodnie z udziałem określonym w umowie spółki.

Jeżeli wspólnik występujący ze spółki będzie kontynuował działalność gospodarczą w innej formie i wartość składników majątku objętych remanentem wniesie w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy nie powstanie obowiązek ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego i opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Reasumując , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych jego wystąpienia ze spółki cywilnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj