Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-40/1/GJ/06
z 11 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-40/1/GJ/06
Data
2006.06.11



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dziedziczenie ustawowe
spadek
sprzedaż ruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż majątku firmy, odziedziczonego przez spadkobierców podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Czy sprzedaży można dokonać przed uiszczeniem podatku od spadków i darowizn?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm./, art.10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / t.j. z 2000r., Dz. U. , nr 14, poz . 176 z późn. zm. /, art. 922, art. 924 oraz art. 925 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm./ w związku z wnioskiem z dnia 05.04.2006r. / data wpływu do organu podatkowego - 07.04.2006r./, w sprawie opodatkowania przez spadkobierców przychodów ze sprzedaży majątku firmy spadkodawcy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Spadkodawca, mąż wnioskodawcy prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i drogowych. W dniu 28.04.2005r. zmarł. Działalność gospodarcza w kwietniu 2005r. została wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej. Spadkobiercami na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Pruszkowie z dnia 28.06.2005r. została żona i dwoje dzieci , którzy nabyli spadek po 1/3 każde z nich . Czy sprzedaż majątku firmy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ? Czy sprzedaży można dokonać przed uiszczeniem podatku od spadków i darowizn?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż rzeczy ruchomych nie podlega podatkowi dochodowemu , o ile sprzedaż nastąpiła po upływie 6 miesięcy od daty ich nabycia. Można jej dokonać przed uregulowaniem podatku od spadków i darowizn.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm. / spadek obejmuje prawa i obowiązki , które jednocześnie spełniają cztery wymagania: a/ mają charakter cywilnoprawny, b/ mają charakter majątkowy, c/ nie są ściśle związane z osobą zmarłego, d/ nie przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy osoby te są spadkobiercami. .Przejście praw i obowiązków następuje z chwilą śmierci spadkodawcy / art. 922 § 1 i 2 i art.924 k. c./. Potwierdzeniem przejścia spadku na spadkobierców jest sądowe stwierdzenie nabycia spadku co daje podstawę do udokumentowania wobec osób trzecich, kto i w jakiej części jest spadkobiercą.

W przedmiotowej sprawie występują dwa zdarzenia wywołujące określone skutki podatkowe:

1.nabycie w drodze spadku majątku firmy prowadzonej przez spadkodawcę,

2.uzyskanie przychodu ze sprzedaży majątku firmy przez spadkobierców.

Ad 1) Art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / t.j. z 2000r., Dz. U. nr 14, poz. 176 z późn. zm./wyłącza stosowanie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Nabycie majątku firmy w drodze dziedziczenia podlega przepisom ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn/ jednolity tekst z 2004r., Dz.U. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm./. Wysokość podatku od spadku uzależniona jest od tego, jak bliscy krewni otrzymują majątek po zmarłym oraz jak duża jest jego wartość. Za dzień nabycia majątku przez spadkobierców uznaje się dzień otwarcia spadku.

Ad 2) Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje sprawę odpłatnego zbycia nieruchomości i rzeczy ruchomych w następujący sposób:

- jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie nieruchomości stanowi ono przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym w wysokości 10 % uzyskanego przychodu zgodnie z art. 28 w/w ustawy. W przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku przychód uzyskany ze sprzedaży wolny jest od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d/ ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- jeżeli odpłatne zbycie dotyczy rzeczy ruchomych i następuje przed upływem pół roku , licząc od końca miesiąca , w którym nastąpiło nabycie stanowi przychód do opodatkowania . Dochód ze sprzedaży łączy się z innymi dochodami w zeznaniu rocznym podatnika, które składa się do 30 kwietnia roku następnego. Po upływie półrocznego terminu przychód z odpłatnego zbycia rzeczy nie podlega opodatkowaniu.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej odwołują się do przepisów kodeksu cywilnego w zakresie określenia momentu nabycia spadku. Nabycie następuje z chwilą otwarcia spadku tj. z chwilą śmierci spadkodawcy. Zatem termin 6 miesięcy w sytuacji sprzedaży odziedziczonych rzeczy ruchomych liczony jest w przedmiotowej sprawie od dnia 30.04.2005r.

Ustawodawca nie uzależnia sprzedaży odziedziczonego majątku od uregulowania podatku od spadków i darowizn.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie zgadza się co do zasady ze stanowiskiem wnioskodawcy w zakresie braku opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży rzeczy ruchomych z uwagi na upływ czasu przewidziany przez ustawodawcę oraz dodatkowo informuje, że również przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku zwolniony jest z opodatkowania podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj