Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/443-459/2005/PS
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/443-459/2005/PS
Data
2005.08.31



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Kiedy usługi transportu międzynarodowego są opodatkowane stawką podatku VAT 0 %


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 30 maja 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 2 czerwca 2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z poźn. zm.)

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona zajmuje się pośrednictwem i spedycją dotyczącą usług transportu towarowego zarówno wewnątrzwspólnotowego jak i międzynarodowego. Na zlecenie polskiej firmy Strona dokonała transportu towarów, które były importowane z Indii, odbierane w porcie w Hamburgu w Niemczech i w następnej kolejności wiezione do Polski. Transport ten został wykonany przez podwykonawcę Strony (firmę transportową). Wartość usługi transportowej została doliczona do podstawy opodatkowania przy odprawie celnej towarów. Strona jest w posiadaniu kopii dokumentu SAD oraz listu przewozowego. Zdaniem Strony wartość świadczonej usługi powinna być opodatkowana stawką podatku VAT 0%.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawką 0 % podatku opodatkowane są usługi transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3) rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów m. in. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. Przepis art. 2 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, że przez "terytorium kraju" - rozumie się terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Z powyższego wynika, iż transportem międzynarodowym towarów jest to również transport, który rozpoczyna się w kraju poza UE a kończy w Polsce, gdy trasa na pewnym odcinku przebiega przez Polskę. Koniecznym bowiem warunkiem aby usługa transportu została uznana za transport międzynarodowy jest częściowe przemieszczenie towarów przez terytorium Polski.

Miejsce świadczenia usług transportu międzynarodowego ustalane jest w oparciu o zasady określone w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy, czyli jest to miejsce gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości. Usługa transportu międzynarodowego opodatkowana jest zatem odpowiednio do odcinka trasy przebiegającego w Polsce. Podatek VAT należy bowiem zapłacić w każdym kolejnym kraju, przez który transport faktycznie przebiega, według zasad obowiązujących w każdym z tych krajów.

Dodatkowym warunkiem niezbędnym do uznania usługi transportowej za międzynarodową i opodatkowania jej stawką VAT w wysokości 0 % jest posiadanie przez podatnika dowodów potwierdzających charakter wykonywanej usługi.

Dowodami tymi w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora zgodnie z art. 83 ust. 5 są następujące dokumenty: list przewozowy lub dokument spedytorski stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora). Jeżeli usługa transportowa dotyczy towarów importowanych, oprócz dokumentów wymienionych powyżej podatnik powinien posiadać dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Miejsce świadczenia usług transportu międzynarodowego

Na podstawie stanu faktycznego sprawy oraz przytoczonych przepisów prawa można stwierdzić, że w przedmiotowym przypadku wykonywana usługa polegająca na przewozie towarów, które pochodzą z kraju trzeciego (Indie), odbieranych w Niemczech a następnie wiezionych do Polski spełnia ustawową definicję transportu międzynarodowego towarów i przy jej świadczeniu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% będzie podlegała ta część usługi, która odbywa się na terytorium Polski (zgodnie z art. 5 oraz art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT), proporcjonalnie do całości trasy, zaś pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, oczywiście pod warunkiem posiadania przez Stronę dokumentów, o których mowa powyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj