Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PF/415-39/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-39/06
Data
2006.06.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
kredyt
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości dalszego korzystania z ulgi odsetkowej z tytułu spłty odsetek od kredytu, zaciągniętego na spłatę kredytu hipotecznego?


Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 11.04.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii możliwości skorzystania z odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu konsolidacyjnego

uznaje za nieprawidłowe stanowisko Pani przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 09.05.2006 roku do tutejszego Organu wpłynął Pani wniosek (skierowany do Ministra Finansów) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), który następnie uzupełniony został pismem z dnia 22.05.2006 roku oraz z dnia 02.06.2006 roku.

W swym piśmie informuje Pani, że w niniejszej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

W przedmiotowym wniosku informuje Pani, że dnia 03 lipca 2002 roku rozpoczęta została budowa domu mieszkalnego. Zakończenie budowy wraz z pozwoleniem na zamieszkanie uzyskała Pani na początku grudnia 2002 roku. W latach obowiązywania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie korzystała Pani ani Pani małżonek z odliczeń na zakup gruntu oraz odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Dnia 22.08.2002 roku spisana została umowa na kredyt budowlano-hipoteczny z ?A? Bank Mieszkaniowy S.A.; kredyt ten został przeznaczony i wykorzystany na budowę domu. Oprocentowanie kredytu wynosiło 7,9% w skali roku. W roku 2003 oprocentowanie kredytu zostało przez Bank podwyższone. Mając na uwadze ograniczone środki na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągnięty został przez Panią kredyt konsolidacyjny w banku ?B?. z przeznaczeniem na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w ?A? Bank Mieszkaniowy. Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego było niższe niż kredytu mieszkaniowego i wynosiło 5,79833% w skali roku. Powyższa różnica oprocentowania była powodem zmiany banku.

Głównym powodem podjęcia takiej decyzji była konieczna stała opieka nad nieuleczalnie chorą matką, która obecnie ma 82 lata, a choruje od pięćdziesięciu lat. Podkreśla Pani, że od czasu stałej opieki nad mamą nie musiała ona korzystać z leczenia szpitalnego, które jest finansowane z budżetu państwa. Przed tym okresem przebywała w szpitalach ponad 100 razy, a każde leczenie trwało od 1 do 2 miesięcy.

Pani zdaniem: zaciągnięcie tzw. kredytu konsolidacyjnego nie powinno pozbawić podatnika możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej. W Pani przekonaniu - odmienna wykładnia - sprowadza rzecz do absurdu, gdyż podatnik, który zamienia drogi kredyt na tańszy, działa nie tylko na własną korzyść, ale także na korzyść Skarbu Państwa. Płaci bowiem mniejsze odsetki i w związku z tym ma prawo do odliczania odsetek w mniejszej wysokości. Według Pani przy dokonywaniu interpretacji przepisów ulgi odsetkowej należy zwrócić uwagę nie tylko na literalne brzmienie przepisów ale także na cel regulacji. Oczywiście przepisy dotyczące ulgi należy interpretować literalnie, ale od wykładni literalnej należy odstąpić wówczas, gdy prowadzi ona do absurdu, jak w przedmiotowej sprawie, kiedy to podatnik działając na korzyść Skarbu Państwa zostaje narażony na niekorzystne konsekwencje.

Oceniając pod względem prawnym Pani stanowisko w oparciu o przedstawiony stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje: Zgodnie z art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku odlicza się faktycznie poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu przy spełnieniu następujących warunków:

  1. kredyt musi zostać przeznaczony na jeden z celów określonych w art. 26b ust. 1, w tym m.in. na budowę budynku mieszkalnego, rozbudowę (nadbudowę) budynku mieszkalnego,
  2. faktyczne poniesienie w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji,
  3. kredyt (pożyczka) musi zostać udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 roku,
  4. kredyt (pożyczka) musi być udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust.1,
  5. inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  6. inwestycja wymieniona w ust. 1 musi zostać zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 roku i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
  7. do zeznania składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik dołączy oświadczenie w/g określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku,
  8. podatnicy w latach wcześniejszych nie korzystali z odliczeń od dochodu lub podatku wydatków związanych z zakupem gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, w ramach tzw. dużej ulgi mieszkaniowej i z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.

Odliczenia odsetek od kredytu na cele mieszkalne dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym dana inwestycja została zakończona, przy czym odsetki zapłacone przed rokiem, w którym została zakończona inwestycja, mogą być odliczane za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Odnosząc stan prawny do ustalonego stanu faktycznego stwierdzić należy, że zaciągając kredyt konsolidacyjny na spłatę kredytu mieszkaniowego, nie spełniła Pani określonego przez ustawodawcę podstawowego warunku, wymienionego w art. 26a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tzn. celu, na jaki został zaciągnięty kredyt mieszkaniowy. Ustawodawca bowiem jednoznacznie wskazał, iż kredyt musi być udzielony na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych enumeratywnie wymienionych w art. 26b ust. 1 pkt 1-4 ustawy podatkowej. Zaciągnięty kredyt konsolidacyjny, przeznaczony na spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu mieszkaniowego nie został wymieniony w tym katalogu. Zatem wydatki na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu konsolidacyjnego nie podlegają odliczeniu od podstawy obliczenia podatku.

Ponadto na podkreślenie zasługuje fakt, że wszelkie ulgi w podatku dochodowym są odstępstwem od ogólnej zasady powszechności opodatkowania, a zatem muszą być stosowane ściśle według przepisów ustawy i nie jest tu możliwe zastosowanie wykładni rozszerzającej.

Jednocześnie informujemy, że sytuacja rodzinna i materialna podatnika nie może mieć wpływu na sposób dokonania interpretacji przepisów podatkowych, może natomiast stanowić przesłankę do zastosowania - na wniosek podatnika - ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, o których mowa w art. 67a ustawy Ordynacja podatkowa tj. odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty na raty, odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a; umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Pani w tej sprawie jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych we wniosku zdarzeń.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pani, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj