Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/428/82/90/2006
z 17 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/428/82/90/2006
Data
2006.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
przeniesienie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy koszty uzyskania przychodu z tytułu przeniesienia praw autorskich do programu komputerowego wynoszą 50% uzyskanego przychodu?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14 a, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.05.2006r. w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - uznaje za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 18.05.2006r. zwrócił się Pan z prośbą o interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Podatnik pełni funkcję członka zarządu w spółce sp. z o.o z siedzibą w Warszawie przy ul. .... Podatnik jest jednocześnie jednym z trzech wspólników Spółki.

Obecnie Podatnik zamierza zawrzeć ze Spółką umowę przeniesienia majątkowych praw autorskich do programu komputerowego. Podatnik jest twórcą przedmiotowego programu komputerowego i dysponuje pełnią praw autorskich do tego programu.

W związku z powyższym zapytuje, czy koszty uzyskania przychodu z tytułu przeniesienia praw autorskich do programu komputerowego wynoszą 50% uzyskanego przychodu?

Zdaniem Strony przeniesienie przez Podatnika na Spółkę majątkowych praw autorskich do programu komputerowego winno być zakwalifikowane jako przychód Podatnika z praw autorskich i z tej przyczyny korzysta z możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Podatnika stworzony przezeń program komputerowy ma charakter "twórczy" i jest związany z osobą Podatnika.

Stosownie do treści art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ), koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wskazuje, że ustalenie czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych należy ocenić w świetle przepisów, ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.). Zgodnie z postanowieniami tej ustawy program komputerowy jako utwór jest przedmiotem prawa autorskiego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona ma zamiar dokonać odpłatnego przeniesienia autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na rzecz spółki z o.o.
W odniesieniu do przychodów uzyskanych w wyniku realizacji takiej umowy będzie miał zastosowanie przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o pdof tj. koszty uzyskania przychodu wyniosą 50%.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Strony przedstawione we wniosku za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj