Interpretacja Ministra Finansów
DD/PB6-033-0425-712/06/WP
z 11 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/PB6-033-0425-712/06/WP
Data
2006.08.11



Autor
Minister Finansów


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Interpretacja postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych umów międzynarodowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
Białoruś
obowiązek płatnika
ograniczony obowiązek podatkowy
płatnik
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy spółka jako płatnik może nie pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w następujących sytuacjach: 1) umowa o pracę z pracownikiem z Białorusi wskazująca jako miejsce wykonywania pracy Mińsk, 2) umowa o pracę wskazująca jako miejsce wykonywania pracy J (Polska), przy czym pracownik na podstawie umowy oddelegowania zostałby odesłany do pracy w M (tymczasowa zmiana miejsca wykonywania pracy)?


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 18 listopada 1992 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1993 Nr 120, poz. 534),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie dotyczącej potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów osiąganych przez nierezydenta za pracę wykonywaną na terytorium Republiki Białoruś


Uzasadnienie


W dniu 13 lutego 2006 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w S wniosek Spółki X sp.z o.o. z dnia 10 lutego 2006 r. o wydanie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie w zakresie postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w S na podstawie art. 170 Ordynacji podatkowej przekazał przy piśmie z dnia 22 lutego 2006 r. Nr (...) powyższe wystąpienie Ministrowi Finansów do załatwienia w trybie art. 14e Ordynacji podatkowej.


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 10 lutego 2006 r., Spółka X sp. z o.o. zamierza zatrudnić obywatela Białorusi na podstawie umowę o pracę, po uzyskaniu stosownego zezwolenia na pracę. Spółka rozważa dwa warianty zatrudnienia: 1) umowa o pracę z pracownikiem z Białorusi wskazująca jako miejsce wykonywania pracy Mińsk, 2) umowa o pracę wskazująca jako miejsce wykonywania pracy J (Polska), przy czym pracownik na podstawie umowy oddelegowania zostałby odesłany do pracy w M (tymczasowa zmiana miejsca wykonywania pracy).


Zdaniem Spółki, zarówno w przypadku, gdy pracownik ma miejsce zamieszkania na Białorusi i pracę będzie wykonywał na terenie Białorusi, jak też w sytuacji, kiedy miejscem pracy pracownika będzie J i zostanie on na podstawie umowy oddelegowania do pracy na terenie Białorusi Spółka jako płatnik może nie pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono, co następuje.


Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).


Oznacza to również, że do opisanej we wniosku sytuacji nie będzie miał zastosowania również przepis art. 31 ww. ustawy, nakładający na płatnika obowiązek wpłacania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 15 ust. 1. umowy polsko-białoruskiej, z uwzględnieniem postanowień artykułów 16, 18, 10 i 20 pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie (Białoruś) osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie (Białoruś), chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (Polska). Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie podlega opodatkowaniu w tym drugim Państwie (Polska).


Zatem, bez względu na to, w jaki sposób będzie skonstruowana umowa o pracę z pracownikiem mającym miejsce zamieszkania na terytorium Białorusi, jeżeli praca ta będzie wykonywana na terytorium Białorusi to wynagrodzenie wypłacane pracownikowi będzie opodatkowane tylko na Białorusi. Co oznacza, że w Polsce nie będą pobierane od niego zaliczki na podatek.


Reasumując, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.


Minister Finansów informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj