Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB2-415-50-06-JM
z 27 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB2-415-50-06-JM
Data
2006.07.27



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
najem
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku


Pytanie podatnika
Powyżej jakiej kwoty przychodów małżonkowie uzyskujący przychody z najmu opłacają ryczałt ewidencjonowany wg 20% stawki?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej wysokości limitu przychodów, po przekroczeniu którego przychody małżonków z najmu podlegają opodatkowaniu wyższą 20% stawką zryczałtowanego podatku, stwierdza, iż przedstawione we wniosku przez Podatnika stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się do tut. Organu pismem z dnia 29.05.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik wraz z małżonką uzyskują przychody z najmu lokalu mieszkalnego położonego w K., którego najem w 2006 r. rozpoczął się w dniu 22 maja 2006 r.
Wątpliwości Podatnika budzi, między innymi, zagadnienie czy w przypadku osiągania przychodów z najmu przez małżonków, określony w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 14, poz. 930 ze zm.) limit kwoty 4.000 EURO, powyżej którego stawka opodatkowania przychodów z najmu wynosi 20% dotyczy łącznie obojga małżonków czy jest przypisany każdemu małżonkowi osobno.
Zdaniem Podatnika limit ten stosuje się do każdego z małżonków osobno.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście informuje:
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a (t. j. przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze) do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 EURO; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.
Przy czym art. 12 ust. 11 cytowanej ustawy stanowi, iż w przypadku osiągania przez małżonków przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, kwota przychodów określona w ust. 1 pkt 3 lit. a) dotyczy łącznie obojga małżonków.
Jak wynika z powyższego, art. 12 ust. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, rozstrzyga wprost, iż limit 4.000 EURO dotyczy łącznie obojga małżonków a nie każdego z małżonków osobno.
Skutkiem powyższego, jeżeli suma przychodów z najmu, osiąganych przez małżonków przekroczy 4.000 EURO to nadwyżka ponad tę kwotę podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 20%.
Jednocześnie tut. Organ informuje, iż kwestia możliwości wyboru rozliczania uzyskiwanych przez małżonków przychodów z najmu w formie ryczałtu płaconego kwartalnie zostanie rozstrzygnięta odrębnym postanowieniem.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj