Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/09/NO14/06
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/09/NO14/06
Data
2006.09.19



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
dostawa
faktura zaliczkowa
kasa rejestrująca
usługi gospodarki ściekami
woda


Pytanie podatnika
Przedsiębiorstwo Usługowo- Wytwórcze zajmuje się odbiorem ścieków oraz dostawą wody dla ludności z gminy Wola Uhruska. Aby usprawnić rozliczenie w latach ubiegłych były wystawiane zaliczkowe faktury VAT na rok kalendarzowy z terminem płatności raz na kwartał. Ponieważ na koniec roku nie wszystkie wodomierze można odczytać ze względu na zabezpieczenie przed zamarznięciem Przedsiębiorstwo postanowiło wystawiać faktury po dokonaniu odczytów w miesiącu maju. Zwolnienie z rejestrowania w/w sprzedaży w kasach fiskalnych powodowało, że przyjmowano sprzedaż według wykazów z wystawionych faktur VAT z podziałem na terminy płatności, a w przypadku wpłaty przed terminem podatek VAT odprowadzano zgodnie z terminem wpłaty.Pytanie wnioskodawcy W jaki sposób wystawiać i ujmować przy rozliczeniu podatku VAT faktury zaliczkowe za dostawę wody i odbiór ścieków w okresie czerwiec 2006r - maj 2007r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3 i § 4 oraz art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie po rozpatrzeniu wniosku nr L. dz. 16/2006 z dnia 12.06.2006r. (data wpływu 21.06.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 12.06.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie wpłynął wniosek o interpretację przepisów dotyczących wystawiania faktur VAT na zaliczki pobrane za dostawę wody i odbiór ścieków dla odbiorców indywidualnych w okresie od czerwca 2006r. do maja 2007r.

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny

Przedsiębiorstwo Usługowo- Wytwórcze zajmuje się odbiorem ścieków oraz dostawą wody dla ludności z gminy Wola Uhruska. Aby usprawnić rozliczenie w latach ubiegłych były wystawiane zaliczkowe faktury VAT na rok kalendarzowy z terminem płatności raz na kwartał. Ponieważ na koniec roku nie wszystkie wodomierze można odczytać ze względu na zabezpieczenie przed zamarznięciem Przedsiębiorstwo postanowiło wystawiać faktury po dokonaniu odczytów w miesiącu maju. Zwolnienie z rejestrowania w/w sprzedaży w kasach fiskalnych powodowało, że przyjmowano sprzedaż według wykazów z wystawionych faktur VAT z podziałem na terminy płatności, a w przypadku wpłaty przed terminem podatek VAT odprowadzano zgodnie z terminem wpłaty.

Pytanie wnioskodawcy W jaki sposób wystawiać i ujmować przy rozliczeniu podatku VAT faktury zaliczkowe za dostawę wody i odbiór ścieków w okresie czerwiec 2006r - maj 2007r.

Stanowisko wnoszącego zapytanie Wystawione faktury VAT za okres czerwiec 2006r. - maj 2007r. nie ewidencjonować w kasie fiskalnej w 2006r. a podatek VAT odprowadzać, zgodnie z terminem płatności lub zgodnie z wniesioną wpłatą jeśli wpłata nastąpi przed określonym terminem płatności. W roku 2007 jeśli sprzedaż ta nie będzie zwolniona z ewidencji w kasie fiskalnej, zaewidencjonować sprzedaż np. III raty ( termin płatności 15.02.2007r. ) w lutym, a IV raty w maju ( termin płatności (15.05.2007r.) w wysokości należnej wpłaty ewentualnie w terminie wpłaty, jeśli będzie ona dokonana przed określonym terminem.

Stanowisko organu podatkowego Na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dla usług komunalnych w zakresie świadczenia usług rozprowadzania wody, usług gospodarki ściekami, usług wywozu i unieszkodliwienia odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych określono, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności określonego w umowie dotyczącej rozliczeń z tytułu świadczenia tych usług. Tym samym obowiązek podatkowy przy świadczeniu tych usług został przesunięty z momentu wykonania usługi lub wystawienia faktury na moment terminu płatności za świadczenie tych usług. Wobec tego w przypadku, gdy umowa dotycząca dostawy wody lub odbioru ścieków określa termin płatności III raty na dzień 15.02.2007r. to obowiązek podatkowy powstanie z tą datą, a rozliczenie podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2007r. nastąpi w deklaracji, którą należy złożyć w terminie do 25 marca 2007r.

Na podstawie § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51 poz. 375 ) w okresie do dnia 31.12.2006r. z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących zwolniona jest sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do tego rozporządzenia, w tym między innymi:woda zgromadzona w zbiornikach i woda oczyszczona, usługi w zakresie rozprowadzania wody ( poz. 3 zał.)usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwianie odpadów, usługi sanitarne i pokrewne ( poz. 32 zał.)

W obecnej chwili nie wiadomo, czy w roku 2007 powyższe usługi będą objęte nadal przedmiotowym zwolnieniem. Jeżeli sprzedaż ta nie będzie zwolniona z ewidencji w kasie rejestrującej to sprzedaż wymienionych usług powinna być zaewidencjonowana w kasie rejestrującej w momencie powstania obowiązku podatkowego, a więc w określonym terminie płatności lub jeśli zapłata nastąpi pzred tym terminem w momencie dokonania zapłaty. Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 w związku z art 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj