Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZT/MS/434-Ew.t.4/D/06/AM
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZT/MS/434-Ew.t.4/D/06/AM
Data
2006.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z prośbą o wydanie wiążącej interpretacji dotyczącej określenia daty, po której będzie miał możliwość sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny, tak aby nie utracić korzyści odniesionej z ulgi z tytułu zamieszkiwania.


Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że wydając decyzję stwierdzającą iż nie powstaje zobowiązanie podatkowe w podatku od dokonanej darowizny zastosował ulgę z tytułu zamieszkiwania stosownie do art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983. o podatku od spadków i darowizn /tekst jednolity z 2004r Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z późn. zm./ biorąc pod uwagę w szczególności przepis ust. 2 pkt 5 lit. b tego artykułu. Z uwagi na fakt, iż w dacie zawarcia umowy darowizny nie zamieszkiwał Pan w lokalu będącym przedmiotem tejże umowy organ podatkowy uznał warunek do zastosowania ulgi z tytułu zamieszkiwania na podstawie zapisu § 8 aktu notarialnego za spełniony, ponieważ zamieszkał Pan w tym lokalu w ciągu jednego roku, co zostało potwierdzone w złożonym przez Pana oświadczeniu oraz poświadczeniu o zameldowaniu w nabytym lokalu.

Wobec powyższego przyjęto dzień zameldowania za dzień w którym rozpoczął się pięcioletni okres zamieszkiwania Pana w nabytym lokalu. Stosownie do art. 12 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa /tekst jednolit z 2005r Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu który poprzedzałby bezpośrednio ten dziań, tak więc w Pana przypadku obowiązek 5-letniego zamieszkiwania kończy się z upływem 5 lat od dnia zameldowania. W decyzji tej zawarty został także przepis art. 16 ust. 7 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn informujący o możliwości zbycia lokalu i zachowania ulgi . Aby skorzystać z powyższego przepisu konieczne jest spełnienie łącznie obu warunków tj:

zbycie lokalu musi być uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych

nabycie innego budynku lub lokalu albo uzyskanie pozwolenia na budowę musi nastąpić nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Z powyższego wynika, że przepis art. 16 ust. 7 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn w Pana przypadku nie będzie miał zastosowania ponieważ pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego uzyskał Pan przed planowaną przez Pana sprzedażą, a to znaczy że nie spełni Pan łącznie obu wyżej wymienionych warunków.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj