Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/KB/415-32/06
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/KB/415-32/06
Data
2006.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dotacja
koszty uzyskania przychodów
urząd pracy
wyposażenie
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy poniesione wydatki na zakup wyposażenia i towarów handlowych sfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatowego Urzędu Pracy stanowia koszty uzyskania przychodu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), w związku ze złożonym przez Panią R. wnioskiem z dnia 20.05.2006r. ( data wpływu 22.05.2006r.), w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż poniesione wydatki na zakup wyposażenia i towarów handlowych sfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatowego Urzędu Pracy stanowią koszty uzyskania przychodów, za prawidłowe.

Działając zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 tegoż art. 14a cyt. ustawy składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Podatniczka rozpoczęła działalność gospodarczą z dniem 16.12.2005r. Przygotowując się do jej rozpoczęcia za środki otrzymane z Powiatowego Urzędu Pracy zakupiła towary handlowe i wyposażenie do sklepu. Zdaniem wnioskodawcy, poniesione wydatki na zakup towarów handlowych i zakup wyposażenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ mają one wpływ na osiągnięcie przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach wyjaśnia: Stosownie do treści art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm. ), starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej. Przyznane środki objęte są zwolnieniem przedmiotowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ). Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Użyte sformułowanie " wszelkie poniesione koszty w celu osiągnięcia przychodów " wskazuje, iż za koszty uzyskania przychodów może być uznany jedynie wydatek, który:

  • pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów i został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
  • nie znajduje się na liście negatywnej o której mowa w art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym.

W świetle ww. uregulowań zakup towarów i wyposażenia ( o wartości początkowej poniżej 3500zł ) sfinansowany ze środków przyznanych z Funduszu Pracy stanowi zatem koszt uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wydatek ten został bowiem poniesiony w celu osiągnięcia przychodów i nie podlega wyłączeniu na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym. Z uwagi na powyższe, stanowisko zaprezentowane we wniosku należy uznać za prawidłowe.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj