Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-81/06/MZ
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-81/06/MZ
Data
2006.05.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
zakup towarów


Pytanie podatnika
Spółka zamierza dokonać transakcji polegającej na zakupieniu towaru (materiałów budowlanych) znajdujących się na terenie Ukrainy - od firmy ukraińskiej. Towar ma zostać dostarczony na budowę w Kijowie, nie opuszczając terenu Ukrainy. Nabywcą towaru jest firma polska - wykonawca inwestycji, który wykorzystuje nabyty towar w celu kontynuacji budowy w Kijowie. Ostatnim etapem jest wystawienie faktury polskiemu odbiorcy towaru. Spółka uważa, że transakcja nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu zgodnie z brzmieniem ustawy o podatku od towarów i usług i powinna zostać udokumentowana fakturą "handlową" bez uwzględniania podatku VAT oraz ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z tą transakcją na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1, gdyż nabyte usługi bądź towary będą dotyczyły transakcji, która byłaby opodatkowana, gdyby miała miejsce na terytorium kraju.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.04.2006r. (data wpływu do Urzędu 04.04.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 03.04.2006r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii prawidłowości rozliczenia transakcji polegającej na sprzedaży towaru zakupionego na Ukrainie dla odbiorcy będącego firmą polską i polskim podatnikiem podatku VAT, ale bez przemieszczania tego towaru na polski obszar celny. Strona zwraca sią z zapytaniem czy transakcja ta podlega polskiej ustawie o podatku od towarów i usług i czy powinna być potwierdzona fakturą VAT oraz czy w tej sytuacji ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z tą sprzedażą?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza dokonać transakcji polegającej na zakupieniu towaru (materiałów budowlanych) znajdujących się na terenie Ukrainy - od firmy ukraińskiej. Towar ma zostać dostarczony na budowę w Kijowie, nie opuszczając terenu Ukrainy. Nabywcą towaru jest firma polska - wykonawca inwestycji, który wykorzystuje nabyty towar w celu kontynuacji budowy w Kijowie. Ostatnim etapem jest wystawienie faktury polskiemu odbiorcy towaru.

Spółka przedstawia własne stanowisko w sprawie i uważa, że transakcja nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu zgodnie z brzmieniem ustawy o podatku od towarów i usług i powinna zostać udokumentowana fakturą "handlową" bez uwzględniania podatku VAT oraz ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z tą transakcją na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1, gdyż nabyte usługi bądź towary będą dotyczyły transakcji, która byłaby opodatkowana, gdyby miała miejsce na terytorium kraju.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,- eksport towarów,- import towarów,- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 2 pkt 7 i 8 ww ustawy o podatku od towarów iusług ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o "imporcie towarów" rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (państwa nie wchodzącego w skład terytorium Wspólnoty) na terytorium kraju, natomiast przez "eksport towarów" rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty (...). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że powyższa transakcja nie wypełnia ustawowej definicji eksportu towaru i importu towaru. Przedmiotowa transakcja nie może być potraktowana jako dostawa towarów w kraju, gdyż zgodnie z art. 22 ustawy o podatku od towarów i usług "miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy" - w tym przypadku miejscem dostawy będzie Ukraina. Zatem transakcja, o której mowa wyżej - jako nie wymieniona w zakresie opodatkowania w wyżej cytowanej ustawie o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Transakcję niepodlegającą opodatkowaniu w kraju dokumentuje się fakturą VAT według zasad określonych w § 27 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. /Dz. U. Nr 95 poz. 798/ w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Ustawodawca na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 daje prawo podatnikowi do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 jeżeli importowane lub nabywane towary i usługi dotyczą m.in. dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłybyć odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.A zatem po spełnieniu warunków określonych w powołanym wyżej przepisie Spółce będzie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dziań zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art.14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj