Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP/443-29/06
z 18 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-29/06
Data
2006.09.18



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
eksport (wywóz)
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy w przypadku eksportu śrdków trwałych do kraju niebędącego członkiem UE jako aport rzeczowy za objęcie udziałów w spółce zagranicznej przysługuje 0% stawka VAT ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 10.08.2006 roku (uzupełnionego ostatecznie w dniu 28.08.2006 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 10.08.2006 roku Podatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Ostatecznie wniosek został uzupełniony w dniu 28.08.2006 roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że Podatnik dokonał zakupu towarów (środki trwałe) na terenie kraju ze stawką podatku VAT 22%. Następnie Podatnik zamierza dokonać eksportu środków trwałych do kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej jako aport rzeczowy za objęcie udziałów w Spółce Zagranicznej.

W złożonym wniosku zostało zadane pytanie, czy w/w transakcja może zostać potraktowana jako eksport towarów wg stawki 0%.

Zdaniem Podatnika, wystawiając fakturę VAT na sprzedaż towaru, należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jako właściciel, w tym również :

  • przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie,
  • wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione,
  • wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej,
  • wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta,
  • ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu , a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Czynność prawna jest odpłatna, jeśli strona ma otrzymać w zamian korzyść majątkową.W przedmiotowej sprawie, Podatnik zamierza wnieść aportem środki trwałe do firmy zagranicznej (Rosja) w zamian za objęcie udziałów w tej spółce, nie ma więc wątpliwości , że aport ten mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów. Przez eksport towarów, zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o podatku VAT, rozumie się potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. W eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0% - art. 41 ust. 4 ustawy o podatku VAT.

Należy dodać, iż w eksporcie towarów stawkę podatku 0% stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty - art. 41 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. stwierdza, że aport środków trwałych będzie stanowił eksport towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wniesienie aportem tych rzeczy będzie skutkowało przeniesieniem prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, a następnie towary te zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, co zostanie potwierdzone przez urząd celny.

W przypadku niespełnienia tych warunków znajdzie zastosowanie par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) , zgodnie z którym zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aport) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Biorąc pod uwagę powyższe, przedstawione we wniosku stanowisko należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj