Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/148/06 PDI-423/17/06
z 4 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/148/06 PDI-423/17/06
Data
2006.10.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
podatek dochodowy od osób prawnych
pożyczka
przychód
środek trwały
umorzenie
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
Moment zaliczenia do przychodu oraz możliwość uznania za dochód wolny od podatku części umorzonej pożyczki udzielonej na sfinansowanie nabycia środka trwałego.


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 21.07.2006 r. przez spółkę X z o.o. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione przez stronę stanowisko jest prawidłowe.

X Sp. z o.o. wnioskiem z dnia 20.07.2006 r. (data wpływu 21.07.2006 r.) wystąpiło o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących momentu zaliczenia do przychodu oraz możliwości uznania za dochód wolny od podatku części umorzonej pożyczki udzielonej na sfinansowanie nabycia środka trwałego.

Pismem z dnia 07.08.2006 r. znak X/2006 Jednostka złożyła w tut. organie podatkowym oświadczenie, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym oraz kontrola skarbowa.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w miesiącu grudniu 2005 r. przyjęła do używania środek trwały, który był w części sfinansowany z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W kwietniu 2006 r., po spełnieniu przez Spółkę określonych warunków zawartych w umowie pożyczki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umorzył 17.375,00 zł. z w/w pożyczki.

W złożonym wniosku Spółka postawiła pytanie: czy wartość umorzonej pożyczki jest przychodem podatkowym w miesiącu umorzenia i czy równocześnie jest dochodem wolnym na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też nie można jej uznać za dochód wolny?Zdaniem Spółki wartość umorzonej pożyczki należy zaliczyć do przychodu w miesiącu jej umorzenia i równocześnie uznać ją za dochód wolny na podstawie art.17 ust. 1 pkt 21 ustawy oraz wykazać w załączniku CIT-2/O.

Do wyżej opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a oraz art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit a powołanej ustawy przychód podatkowy powstaje w przypadku umorzenia lub przedawnienia zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów) z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. Termin "umorzenie" nie jest zdefiniowany w przepisach podatkowych, nie jest też pojęciem z zakresu prawa cywilnego. W przepisach Kodeksu cywilnego nie stanowi on wyodrębnionej instytucji cywilnoprawnej. Do umorzenia zobowiązania o charakterze cywilnoprawnym u danego dłużnika może dojść np.: poprzez zwolnienie go z długu, czy też przejęcie ciążącego na nim długu przez osobę trzecią. Umorzenie zobowiązań wywołuje określone skutki w podatku dochodowym i co do zasady jest ono przysporzeniem majątkowym stanowiącym przychód dla celów podatkowych. Tak więc wartość umorzonej pożyczki, czyli zwolnienie dłużnika z długu stanowi dla podatnika przychód w momencie umorzenia pożyczki, a tym jest z kolei data złożenia przez wierzyciela oświadczenia woli o zwolnieniu z długu (umorzenia całości lub części pożyczki). Zatem równowartość umorzonej kwoty powinna znaleźć odzwierciedlenie po stronie przychodów wykazanych w deklaracji miesięcznej na podatek dochodowy od osób prawnych CIT-2. Powyższe nie oznacza jednak, że w tym konkretnym przypadku umorzona pożyczka podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym.Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a (w tym przypadku nieistotnych) otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych.

W świetle powyższego równowartość umorzonej kwoty pożyczki dla celów podatku dochodowego po stronie przychodu należy wyłączyć z dochodów podlegających opodatkowaniu i wykazać w załączniku CIT-2/O do deklaracji miesięcznej.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko zajęte przez Spółkę we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj