Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/AD/415-44/06
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/AD/415-44/06
Data
2006.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
fundusz świadczeń socjalnych
koszty uzyskania przychodów
odpisy na zakładowy fudusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy wpłata na Fundusz Socjalny dokonana po ustawowym terminie jest kosztem uzyskania przychodu w rozumienia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


W dniu 31.05.2006r. z głównego rachunku firmowego przekazano 75% równowartości odpisów na Fundusz Socjalny. Na wyodrębniony rachunek Funduszu Socjalnego przedmiotowa kwota wpłynęła jednak dnia 01.06.2006r., czyli po terminie wynikającym z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Pracodawcy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ( tekst jednolity Dz. U. z 1996r. Nr 70, poz.335 ze zm. ).W myśl art.6 wyżej wymienionej ustawy, pracodawcy którzy utworzyli ZFŚS, odpisy i zwiększenia naliczone zgodnie z art.5 ustawy na dany rok kalendarzowy, przekazują na rachunek bankowy funduszu w terminie do 30 września tego roku, przy czym kwota stanowiąca 75% równowartości odpisu powinna być przekazana na rachunek ZFŚS do 31 maja tego roku.Na podstawie art.23 ust.1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika, kosztem uzyskania są jednak:

  • podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne odpisy;
  • odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.

Kosztem uzyskania przychodu jest więc ta część odpisu, której równowartość wpłacono na wyodrębniony rachunek bankowy, nie jest uzależnione to od przekazania w 100% na rachunek bankowy naliczonych odpisów i zwiększeń za dany rok kalendarzowy w terminie do 30 września, czy też w 75% w terminie do 31 maja.Tworzenie funduszy świadczeń socjalnych dotyczy danego roku kalendarzowego i jest rozliczane w skali tego roku.Prawidłowe zatem jest stanowisko podatnika, iż każda kwota naliczona zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, stanowiąca 75% równowartości odpisów i przekazana w dniu 31.05.2006r. z głównego rachunku firmy na wyodrębniony rachunek Funduszu Socjalnego stanowi koszt uzyskania przychodu, pomomo jej wpływu na przedmiotowy rachunek dnia 01.06.2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj