Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-28/GC/2006
z 27 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-28/GC/2006
Data
2006.09.27


Referencje


Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
podwyższenie kapitału zakładowego
wydatek


Pytanie podatnika
Czy czynności takie jak: wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych i opłata sadowa, związane z podniesieniem kapitału zakładowego, mają związek z przychodami Spółki i stanowią koszty uzyskania przychodów?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a §4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie nr NF-364/06 z dnia 28 czerwca 2006 r. jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 28 czerwca 2006 r., które do Kancelarii tutejszego Urzędu wpłynęło 3 lipca 2006 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Braki formalne stwierdzone we wniosku, na wezwanie organu podatkowego zostały usunięte pismem nr NF-378-2006 z dnia 10 lipca 2006 r., które do Kancelarii Urzędu wpłynęło 12 lipca 2006 r.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Zwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego oraz zmianie Statutu Spółki. Od uchwał podjętych w formie aktu notarialnego zostały pobrane: wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilno prawnych i opłata sądowa.Spółka zwróciła się z pytaniem, czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego są kosztem podatkowym. Zdaniem Spółki zwiększenie kapitału zakładowego wpływa na osiąganie przychodów w związku z rozszerzeniem zakresu działalności. Podniesienie kapitału jest jednym ze sposobów pozyskania środków na działalność gospodarczą z której generowane są przychody. Tym samym, według Spółki, przedmiotowe wydatki mają związek z Jej przychodami i zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszt uzyskania przychodu.

Naczelni Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu opisanego stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej „ustawą”): „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1”. Z powołanego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodu są wszystkie wydatki, oprócz wymienionych w ustawie. Ponieważ przedmiotowe wydatki nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy, zatem warunkiem zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów jest spełnienie wynikającego z art. 15 ust 1 ustawy wymogu, którym jest związek przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami Spółki.

Wymienione wydatki zostały poniesione na skutek podjętej przez akcjonariuszy decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki a zatem mają one bezpośredni związek z czynnością polegającą na podwyższeniu kapitału, która to czynność nie powoduje dla Spółki powstania przychodu. Zgodnie bowiem z art. 14 ust 4 pkt 4 ustawy: „Do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela”.Skoro zatem, jak wynika z powyższego przepisu, przychód otrzymany na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie zalicza się do przychodów, bowiem jego celem jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika, to tym samym nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych w związku z powiększeniem kapitału zakładowego.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych. Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj