Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV443-66/06/AG
z 17 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV443-66/06/AG
Data
2006.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
odstąpienie od umowy
odszkodowania
opłata eksploatacyjna
podstawa opodatkowania
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.


P O S T A N O W I E N I E .

Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.03.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 06.03.2006r., uzupełnionym w dniu 09.05.2006r. (data wpływu do Urzędu 12.05.2006r.), Spółdzielnia wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia posiada w swoich zasobach lokal użytkowy wykorzystywany bezumownie przez byłego członka Spółdzielni, który decyzją Walnego Zgromadzenia Członków z dnia 30.09.1999r., usankcjonowaną prawomocnym wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2004r., utracił z dniem 15 maja 2000r. spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. Od października 2004r. użytkujący nie uiszcza opłat eksploatacyjnych. W związku z tym Spółdzielnia nalicza odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu. Ponadto w 2004r. Spółdzielnia wystąpiła do sądu z wnioskiem o eksmisję użytkownika z rzeczonego lokalu, którą to Sąd Okręgowy orzekł nieprawomocnym wyrokiem w dniu 8 maja 2006r.

Zdaniem wnioskodawcy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu użytkowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ww. ustawy). Natomiast świadczeniem usług, w myśl art. 8 ust 1 cytowanej ustawy, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w tym również :- przeniesienie prawa do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,- zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Należy stwierdzić, w oparciu o cytowane wyżej przepisy, że odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu użytkowego nie jest dostawą towaru, ponieważ nie mieści się w definicji towaru zawartej w art. 2 pkt 6, który mówi, że towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Czynność ta nie stanowi również świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ustawy, bowiem charakter odszkodowania za bezumowne zajmowanie lokalu nie pozwala zakwalifikować tej czynności jako świadczenia usług.

Tym samym naliczanie należnych opłat eksploatacyjnych nazwane przez Spółdzielnię odszkodowaniem za bezumowne korzystanie z lokalu użytkowego, w świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie należy wyjaśnić, że powołany we wniosku art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma w tym przypadku zastosowania, ponieważ dotyczy czynności zwolnionych od podatku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj