Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-102/06/AM
z 30 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-102/06/AM
Data
2006.05.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
usługi finansowe
wynagrodzenie prowizyjne
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Spółka prowadzi od czerwca 2003 r. działalność gospodarczą polegającą m.in. na występowaniu na zlecenie osób fizycznych lub osób prawnych za wynagrodzeniem prowizyjnym w imieniu i na rzecz zleceniodawcy do osób fizycznych lub prawnych innych niż zakładu ubezpieczeń o zadośćuczynienie lub odszkodowanie za zdarzenie które wyrządziło szkodę na osobie lub w mieniu. Naszym zdaniem świadczone usługi polegające na pomocy osobom poszkodowanym zmierzające do uzyskania odszkodowania od zakładu ubezpieczeń mieszczą się w zakresie grupowania PKWiU 67.13.10-00.00 - usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane i były zwolnione od podatku od towarów i usług w okresie do 30.04.2004 r. na podstawie załącznika Nr 2, poz. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) a od 1.05.2004 r. na podstawie załącznika Nr 4 poz. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)


Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 27.04.2006 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usług wykonywanych na zlecenie osób fizycznych lub osób prawnych za wynagrodzeniem prowizyjnym polegających na występowaniu w imieniu i na rzecz zleceniodawcy do osób fizycznych lub prawnych innych niż zakład ubezpieczeń o zadośćuczynienie lub odszkodowanie za zdarzenie które wyrządziło szkodę na osobie lub w mieniu

- stwierdza, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 27.04.2006 r., ( data wpływu do Urzędu 05.05.2006 r.) Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego oraz akt rejestracyjnych złożonych w tutejszym Urzędzie Skarbowym wynika, że Spółka prowadzi od czerwca 2003 r. działalność gospodarczą polegającą m.in. na występowaniu na zlecenie osób fizycznych lub osób prawnych za wynagrodzeniem prowizyjnym w imieniu i na rzecz zleceniodawcy do osób fizycznych lub prawnych innych niż zakładu ubezpieczeń o zadośćuczynienie lub odszkodowanie za zdarzenie które wyrządziło szkodę na osobie lub w mieniu.

Zdaniem Spółki świadczone usługi polegające na pomocy osobom poszkodowanym zmierzające do uzyskania odszkodowania od zakładu ubezpieczeń mieszczą się w zakresie grupowania PKWiU 67.13.10-00.00 - usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane i były zwolnione od podatku od towarów i usług w okresie do 30.04.2004 r. na podstawie załącznika Nr 2, poz. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) a od 1.05.2004 r. na podstawie załącznika Nr 4 poz. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia co następuje:Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji nr 3 powołanego załącznika wymienione są usługi pośrednictwa finansowego należące do Sekcji J PKWiU ex 65-67 z wyłączeniem:

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej, 3) usług doradztwa finansowego ( PKWiU ex 67.13.10-00.20),4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,5) usług ściągania długów oraz faktoringu,6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi, rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub w związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, 8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

W związku z tym, że usługi polegające na reprezentowaniu osób fizycznych w celu dochodzenia roszczeń od różnych podmiotów gospodarczych (innych niż zakład ubezpieczeń) zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 67.13-10-00.00 tj. usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane i nie zostały wymienione w powyższym katalogu wyłączeń są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Również usługi pośrednictwa finansowego w okresie od 1.01.2003 r. do 30.04.2004 r. były zwolnione od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 załącznik Nr 2 poz. 9 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj